To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Za wynalazki biotechniczne których wykorzystywanie byłoby sprzeczne z porządkiem publicznym lub dobrymi obyczajami uważa się: sposoby klonowania ludzi sposoby modyfikacji tożsamości genetycznej linii zarodkowej człowieka stosowanie embrionów ludzkich do celów przemysłowych i handlowych sposoby modyfikacji tożsamości genetycznej zwierząt, które mogą powodować u nich cierpienia, nie przynosząc żadnych istotnych korzyści medycznych dla człowieka lub zwierzęcia oraz zwierzęta będące wynikiem tych sposobów W praktyce przykładami typowych kategorii, w których patentuje się wynalazki biotechnologiczne są: produkty np. polipeptydy, enzymy sekwencje kodujące wektory, mikroorganizmy, linie komórkowe zestawy ( zestawy diagnostyczne), kompozycje i środki farmaceutyczne ( leki, szczepionki) sposoby np. metody otrzymywania produktów metody izolacji i oczyszczania substancji biologicznych metody diagnostyczne In vitro zastosowanie np. określonego produktu Patentów Europejskich udziela się na podstawie Konwencji o Patencie Europejskim sporządzonej 5 października 1973 w Monachium. Była ona potem zmieniana. Konwencja nie jest aktem unijnym, ale umową międzynarodową, co oznacza że jej stronami są nie tylko państwa członkowskie Unii Europejskiej ale także nie należące do wspólnoty. Na jej podstawie utworzona została Europejska Organizacja Patentowa z siedzibą w Monachium. Organami są: Europejski Urząd Patentowy, Europejski Urząd Patentowy Rada Administracyjna. Konwencja monachijska stanowi podstawę prawną uzyskiwania ochrony patentowej bez potrzeby wszczynania postępowania przed krajowymi urzędami patentowymi. Patent europejski wywiera ten sam skutek prawny, przyznaje uprawnionemu te same prawa, jakie wynikają z patentu krajowego. Jest narzędziem wyłącznie proceduralnym. Patent jest udzielany na 20 lat, licząc od dnia złożenia wniosku przez zainteresowaną osobę fizyczną lub prawną. Ochronę może uzyskać rozwiązanie nowe, charakteryzujące się odpowiednim poziomem wynalazczym i nadające się do przemysłowego stosowania oraz nie podlegająca wymienionym w Konwencji wyłączonym spod ochrony. Wzorem użytkowym jest nowe i użyteczne rozwiązanie o charakterze technicznym dotyczące kształtu, budowy lub zestawienia przedmiotu o trwałej postaci. Wzór użytkowy uważa się za rozwiązanie użyteczne jeżeli pozwala ono na osiągnięcie celu mającego praktyczne znaczenie przy wytwarzaniu lub wykorzystaniu wyrobów. Na wzór użytkowy może być udzielone prawo ochronne. Przez uzyskanie prawa ochronnego nabywa się prawo wyłącznego korzystania ze wzoru użytkowego w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze RP.
(…)
… świadectwa ochronnego jest opis ochrony wzoru użytkowego obejmujący opis tego wzoru, zastrzeżenia ochronne, rysunki. Opos ochronny wzoru użytkowego jest udostępniany osobom trzecim i podlega rozpowszechnieniu przez Urząd Patentowy. Udzielone prawa ochronne na wzory użytkowe podlegają wpisowi do rejestrów wzorów użytkowych. Wzorem przemysłowym jest nowa i posiadająca indywidualny charakter postać wytworu lub jego części nadana mu w szczególności przez cechy linii, konturów, kształtów, kolorystykę, strukturę lub materiał wytworu oraz przez jego ornamentację. Wytworem jest każdy przedmiot wytworzony w sposób przemysłowy lub rzemieślniczy, obejmujący w szczególności opakowanie, symbole graficzne oraz kroje pisma typograficznego z wyłączeniem programów komputerowych. Na wzór przemysłowy udziela się prawa…
… się do odróżnienia towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa. Znakiem towarowym może być w szczególności wyraz, rysunek, ornament, kompozycja kolorystyczna, forma przestrzenna, w tym forma towaru lub opakowania, a także melodia lub inny sygnał dźwiękowy. …
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)