Papiery wartościowe - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 77
Wyświetleń: 1148
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Papiery wartościowe - wykład - strona 1 Papiery wartościowe - wykład - strona 2 Papiery wartościowe - wykład - strona 3

Fragment notatki:

PAPIERY WARTOŚCIOWE 1. Uwagi ogólne We współczesnym obrocie prawnym, zwłaszcza w obrocie towarowym między wielkimi przedsiębiorstwami w handlu międzynarodowym, transporcie morskim itp. papiery wartościowe odgrywają olbrzymią rolę.
Papierami wartościowymi nazywamy dokumenty stwierdzające istnienie pewnych praw i wyposażone w taki przywilej, że realizacja praw w nich wymienionych możliwa jest wyłącznie na podstawie przedłożenia lub zwrotu takich dokumentów 96 .
Osoba będąca w posiadaniu papieru wartościowego korzysta z domniema- nia, że przysługuje jej prawo stwierdzone dokumentem.
Z punktu widzenia sposobu przenoszenia praw wynikających z papierów wartościowych dzielimy je na: a) papiery imienne, legitymujące wymienio- ną w dokumencie osobę; prawa wynikające z takich papierów wartościowych przenosi się w drodze przelewu połączonego z wydaniem dokumentu; b) papiery na zlecenie, legitymujące osoby wymienione imiennie lub osoby, na które prawa zostaną przeniesione w drodze indosu; c) papiery na okaziciela, legitymujące każdego posiadacza; prawa z takich dokumentów przenosi się przez zwykłe wręczenie.
Podstawową rolę w obrocie gospodarczym odgrywają papiery wartościowe na okaziciela. Są nimi zazwyczaj akcje, obligacje, bankowe bony depozy- towe i in.
Ogólne przepisy dotyczące papierów wartościowych zawiera kodeks cywil- ny (art. 921 6 -921 16 ). Niektóre rodzaje papierów wartościowych uregulowane są przepisami szczególnymi (weksle, czeki, konosamenty). Odrębna regulacja obejmuje tzw. publiczny obrót papierami wartościowymi.
Problematyka papierów wartościowych stanowi w zasadzie przedmiot prawa gospodarczego. W tym miejscu omówione zostaną krótko tylko weksle i czeki.
2. Weksel W naszych obecnych warunkach gospodarczych weksle w Polsce nie mają jeszcze tego znaczenia, co w krajach zachodnich. W obrocie wewnątrz- krajowym występują najczęściej w stosunkach kredytowych.
Weksel to sporządzony w przewidzianej prawem formie do- kument, zobowiązujący wystawcę lub wskazaną przez niego osobę do bezwarunkowego zapłacenia w oznaczonym czasie i do rąk określonej osoby wymienionej w tym dokumencie kwoty pieniężnej.
Zobowiązanie wynikające z weksla ma charakter abstrakcyjny, to znaczy jest ważne bez względu na przyczynę wystawienia weksla, na przykład jeśli weksel nie został zwrócony, dłużnik jest nadal obowiązany świadczyć, mimo że wykonał zobowiązanie, które było przyczyną wystawienia weksla.
Rozróżnia się dwa rodzaje weksli: a) weksle trasowane, b) weksle własne 97 .
Weksel trasowany jest poleceniem wystawcy weksla skierowanym do trasata, aby ten w podanym terminie wypłacił remitentowi określoną kwotę pieniężną.


(…)

… zabezpieczyć ewentualną przyszłą wierzytelność remitenta w stosunku do wystawcy weksla. Weksel gwarancyjny jest formą weksla własnego niezupełnego. Obok wystawienia strony zawierają odrębną umowę określającą w jakich okolicznościach i jaką treścią może reminent uzupełnić weksel i realizować wynikające z niego prawa.
W razie niezapłacenia kwoty wekslowej dochodzenie należności odbywa się w postępowaniu
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz