Organizacja i zarządzanie - wykłady

Nasza ocena:

5
Pobrań: 329
Wyświetleń: 4151
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Organizacja i zarządzanie - wykłady - strona 1 Organizacja i zarządzanie - wykłady - strona 2 Organizacja i zarządzanie - wykłady - strona 3

Fragment notatki:

Wykłady z zarządzania i organizacji w sumie 24 strony w formacie doc podzielone na dwa dokumenty. W treści wykładów można spotkać się z następującymi pojęciami: kolumnizacja, sposób zarządzania w różnych państwach na świecie, management by walking, kaizen, just in time, zasada specjalizacji, zasada współodpowiedzialności za wykonywaną pracę, negocjacje, karoshi, podstawy zarządzania przedsiębiorstwem, F.W. Taylor, zasady naukowego zarządzania, fizjologia pracy, styl zarządzania paternalistyczny, A. Chatelier, 12 zasad wydajności Emersona, zarządzanie przez kreatywność, heurystyka, Motywacja a kreatywność, Prawo Birsha, prawo Guillforda, bariery twórczego myślenia, konformizm społeczny, transfer nawyku, afekt ojcowski, Edward de Bono, lateralny model twórczego myślenia, model logiczny, bisocjacja, historia heurystyki. W notatce ponadto: Thorndike, psychologia postaci, teoria prób i błędów, proces twórczego myślenia, Walls, Seyle, preparacja, inkubacja, olśnienie, weryfikacja, techniki analityczne, brainstorming, metoda 635, brainwriting, technika delficka, syntetyka Gordona, Phillips 66 buzz session, kierunek administracyjny. Ponadto w treści wykładów: funkcje zarządzania ? funkcje klasyczne, biurokracja, biurokratyzm, Elton Mayo, human relations, Mary Parker Follet, rodzaje konfliktó, czarny rynek konfliktów, spotkanie konfrontacyjne, tradycyjne metody rozwiązywania konfliktów, Systemowe ujęcie organizacji, otoczenie stałe, notatki z zarządzania, podstawy organizacji i zarządzania, wykłady, otoczenie przedsiębiorstwa, J. Ansoff, analogie organizacji, warunki skuteczności analogii, metoda dynamiki systemów, metoda analizy elementarnej, podział pracy kierowniczej, prawo koncentracji produkcji, metody badania czasu i przebiegu ruchów roboczych, cykl działania zorganizowanego, technika kartowania, przyjęcie zasady kompetencji, idealny kierownik, organizacja to ludzie, hierarchia potrzeb, koncepcja oddziałów autonomicznych, szkoła systemów społecznych, czynniki zwiększające racjonalność decyzji, szkoła neoklasyczna zarządzania, szkoła systemowa, kontrola przez wyjątki oraz inne zagadnienia z zakresu zarządzania i organizacji.

PODSTAWY ZARZĄDZANIA
Sposób zarządzania w różnych państwach na świecie
Holandia - kraj prostych dróg, czystych okien i wielkiej tolerancji. Jest podzielony na prowincje religijne:
katolicka
protestancka
ateistyczna (liberalna)
KOLUMNIZACJA - podział na kolumny. Każda kolumna wyznaje wartości przypisane do danej kolumny. Każda uważa, że jest najlepsza, ale nie może tego okazywać innym. Największą wartością w Holandii jest otwartość - mówienie innym tego, co się myśli. Szefowie w firmie często umniejszają swoją pozycję. Holendrzy lubią pracę zespołową. Podstawą zarządzania są tam zebrania. Na zebranie zostają zaproszeni wszyscy. Są oni przygotowani, wiedzą o czym maja mówić. Zebrania są bardzo długie, polegają na podjęciu decyzji i ustaleniu od razu, co kto ma robić.
BUURTEN - kontakty osobiste są bardzo celebrowane przez Holendrów. Wszyscy w firmie mówią sobie na „ty”. Nie ma rekrutacji z zewnątrz, kariery są od samego dołu. Osoby bez wyższego wykształcenia nie mają szans zaistnienia na kierowniczych stanowiskach.
Najsławniejsze uniwersytety w Holandii
ROTTERDAM - ekonomia
LEJDA - prawo
DEFTY - inżynierowie różnych specjalizacji
Prezesi w firmach są na największym luzie, chodzą swobodnie ubrani, co nie znaczy, że na oficjalne zebranie nie potrafią się stosownie ubrać. Nie celebrują żadnych posiłków (najwyżej kanapka + d

(…)

…, bo wszyscy przygotowują się do obiadu, robią makaron, kluski itp. Po jedzeniu najwcześniej można przyjść o 12, a negocjacje dopiero zaczynają się o 12:30. W restauracji nie usuwa się odpadków, kładzie się je na podłogę lub na obrus. Nie jedzą drobiu i wołowiny. Jeżeli zamówimy sobie mięso, to będą nam próbować z talerza. Jeżeli chcemy im zrobić przyjemność to zabieramy ich do restauracji, gdzie wszystko przyrządza…
…. Zwracają uwagę na mowę ciała. Figa z makiem oznacza „powodzenia”. Prezenty dla mężczyzn: płyty (klasyczna, współczesna, ludowa), dla pani markowe perfumy. Możemy spodziewać się zaproszenia do domu na kolację o 22:00. Przynosimy czekoladki lub truskawki. Kwiaty nie czerwone (pogrzebowe), nie jeden duży kwiat, krótkie bukiety, bez przybrania. W domu jest wesoło, gra muzyka, jest wino i rozmawia…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz