To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Organizacja budowy i eksploatacji obiektów podziemnych
W ramach organizacji budowy obiektu podziemnego należy dokładnie przeanalizować, jakie procesy budowlane mogą być wykorzystane również w czasie eksploatacji tego obiektu. Wiele urządzeń związanych z transportem, zwłaszcza pionowym, z oświetleniem, czy pizewietrzaniem może być zainstalowanych już na stałe zgodnie z późniejszym ich przeznaczeniem. Również wiele operacji wykonywanych w czasie budowy może być powtórzone w czasie remontu, przebudowy czy odbudowy obiektu podziemnego. Dobrze pomyślana organizacja budowy umożliwi właściwą eksploatację, nadzór i kontrolę budowli podziemnej.
Organizacja transportu
Transport związany z budową i obsługą eksploatowanego obiektu podziemnego jest jednym z trudniejszych problemów do rozwiązania. Decydują o tym dwa podstawowe elementy, a mianowicie
• ograniczona zdolność manewrowa środków transportu w zamkniętej przestrzeni podziemnej,
* konieczność zastosowania transportu łamanego, np. poziomego i pionowego albo transportu o zróżnicowanych środkach transportowych (taśmociągi, samochody, kolejka wąskotorowa itd).
Wybór rodzaju transportu zależy od masy materiałów, które musimy przewieźć i od planowanego tempa robót, które mamy wykonać. Transport musi być wpisany w poszczególne etapy budowy obiektu, a nawet jego eksploatacji, aby zminimalizować jego przebudowę i wykluczyć kolizje lub awarie. Sprawność i wydajność transportu w dużym stopniu zależy od przebiegu procesów załadunku i rozładunku. Procesy te muszą być ściśle przystosowane do rodzaju transportowanych materiałów - urobku, materiałów bądź elementów budowlanych itp.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)