Opory przepływu-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 945
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Opory przepływu-opracowanie - strona 1 Opory przepływu-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Opory przepływu
Opory przepływowe otrzymuje się z podstawienia różnic spadków ciśnień dla dwóch typów ruchu -chodzi o równanie Poiseuille'a (ruch laminarny) i Darcy-Weisbacha (ruch burzliwy).
Dla ruchu laminarnego ,który charakteryzuje wolna szybkość liniowa ,opory są duże ,ale wraz z wzrostem liczby Reynoldsa -czyli burzliwością -ma miejsce liniowy spadek oporów (64/ NRe) . O oporach decyduje tu głównie lepkość.
Dla ruchu burzliwego( o dużej szybkości liniowej) opory są małe i zbliżone do stałej wartości- jest to funkcja z NRe . Opory mają tutaj charakter objętościowy ,są związane z bezwładnością ruchu.
Ruch pęcherza
Powstawanie - zależy od pokonania krytycznego stosunku siły wyporu i siły napięcia powierzchniowego. Siła wyporu zależy od różnicy gęstości cieczy i gazu , grawitacji i objętości pęcherza (średnicy). Siła napięcia powierzchniowego zależy głównie od średnicy otworu produkującego bąbelki. Tak samo liczy się te siły dla ruchu laminarnego i burzliwego.
Im większa gęstość cieczy tym mniejsze będą bąbelki , jeśli duży będzie otwór je wydzielający ,to bąble też będą duże. W praktyce określa się optymalny stosunek średnicy pęcherza do średnicy otworu poprzez liczbę Webera i odpowiednie współczynniki empiryczne (im większy pęcherz tym większe siły wyporu, ale jednocześnie im większy otwór go produkujący tym większe będą siły napięcia powierzchniowego).
Substancje wpływające na napięcie powierzchniowe: detergenty-spadek napięcia ,surfaktanty -wzrost napięcia.
Zakresy Stokes'a i Newtona opisują siły oporu ośrodka dla poszczególnych typów ruchu i dzięki temu można z nich otrzymać współczynnik oporu ruchu.
W ruchu laminarnym mówi się o zakresie Stokes'a. Opory w tym ruchu są duże i liniowo zmniejszają się z wzrostem liczby NRe. Dla przepływu burzliwego - zakres Newtona - opory są małe i mają stałą wartość liczbową.
Opadanie swobodne ciała stałego/pęcherza
Różnica gęstości cieczy i ciała będzie mówić o kierunku ruchu bezwładnego tego ciała-czy będzie się unosić czy opadać oraz jest siłą napędową spadania (ciężar). Poniżej rozważania dla tej samej gęstości.
Przy małych pęcherzach charakterystyczny będzie ruch powolny (laminarny zakres Stokes'a) zależny w kwadracie od średnicy pęcherza i odwrotnie od lepkości cieczy.
Dla ruchu burzliwego (zakres Newtona) szybkości są duże ,ale w miarę stałe i odpowiadają największym pęcherzom (szybkość w ruchu burzliwym zależy od pierwiastka z średnicy). Ruch masy przez dyfuzję
Ruch dyfuzyjny wywołany jest różnicą stężeń w określonej przestrzeni i odpowiedniego dla danych warunków współczynnika dyfuzji D.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz