To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Opodatkowanie Instytucji Kościelnych i osób duchownych
Ogólna zasada głosi, że: „Majątek i przychody kościołów i innych związków wyznaniowych podlegają ogólnie obowiązującym przepisom podatkowym z wyjątkami określonymi w obrębach ustawy”. Została ona wpisana do art.. 13 ust. 1 ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania w odniesieniu do wszystkich związków wyznaniowych, mających uregulowany status prawny, a następnie do art. 55 ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w RP oraz do ustaw indywidualnie określających stosunek Państwa do poszczególnych kościołów i związków wyznaniowych.
Ważne jest postanowienie dotyczące możliwości zwolnienia instytucji kościelnych od powszechnie obowiązujących przepisów podatkowych na drodze ustawowej. Tego rodzaju zwolnienie nie stwarza jakiegokolwiek przywileju dla kościoła. Racje wprowadzenie tych wyjątków tkwią w zasadzie poszanowania wolności religii i sprawiedliwości rozdzielczej w demokratycznym państwie prawnym. Zadaniem państwa, jest stworzenie takich warunków życia publicznego, w których działalność wszystkich podmiotów na rynku, w tym także instytucji kościelnych, rozwija się dla dobra wspólnego wszystkich obywateli. Stąd wynika potrzeba takich rozwiązań w dziedzinie prawa podatkowego, które ułatwiają funkcjonowanie instytucjom kościelnym różnych wyznana zasadzie równości. Ułatwienia te dotyczą: podatku dochodowego, podatku od nieruchomości, podatku od spadku i darowizn oraz ceł.
Podatek dochodowy.
Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. O podatku dochodowym od osób prawnych zwalania od podatku dochodowego przychody podatników, których celem statutowym jest kult religijny, w części wydatkowanej w roku podatkowym lub w roku po nim następującym na ten cel. Ustawa ta uchyliła przepisy ustaw szczególnych, przyznających ulgi i zwolnienia w podatku dochodowym, z wyjątkiem kościołów i związków wyznaniowych. Ustawa utrzymała w mocy wyjątki wpisane do ustawy o gwarancjach i wolności sumienia i wyznania oraz do ustaw indywidualnych określających stosunek państwa do poszczególnych kościołów i innych związków wyznaniowych. Ponadto „kościelne osoby prawne są zwolnione od podatku z tytułu przychodów ze swojej działalności niegospodarczej (art. 55 ust. 2 ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w RP).
Istotne wydaje się również to, co gwarantuje ustawa o gwarancjach wolności i sumienia w art. 13 ust.2, iż: „Osoby prawne kościołów i innych związków wyznaniowych są zwolnione od opodatkowania z tytułu przychodów ze swojej działalności niegospodarczej. W tym zakresie osoby te są zwolnione od obowiązku prowadzenia dokumentacji wymaganej przez przepisy podatkowe”.
Dochody z działalności gospodarczej osób prawnych kościołów i innych związków wyznaniowych oraz spółek, których udziałowcami pozostają wyłącznie te osoby, są zwolnione z opodatkowania w części, w jakiej zostały przeznaczone w danym roku podatkowym na cele kultowe, oświwtowo-wychowawcze, naukowe, kulturalne, działalnośc-charytatywno opiekuńczą, konserwację zabytków i inwestycje kościelne (art.13 ust5 ustawy o gwarancjach sumienia i wyznania)
(…)
… Konferencji Episkopatu Polski (art.55 ust. 4 ustawy o stosunkach Państwa do Kościoła Katolickiego w RP.) Podatek od spadku i darowizn
Zwolnione od podatku od spadku i darowizn, opłaty skarbowej oraz od opłat sądowych i notarialnych, z wyłączeniem opłat kancelaryjnych, jest nabywanie i zbywanie rzeczy i praw majątkowych przez kościelne osoby prawne w drodze czynności prawnych oraz spadkobrania, zapisu i zasiedzenia pod warunkiem, że przedmiotem ich są:
rzeczy i prawa nie przeznaczone do działalności gospodarczej
sprowadzone z zagranicy maszyny , urządzenia i materiały poligraficzne oraz papier (art. 55 ust. 6 ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w RP).
Pewne ułatwienie dla finansowania kościelnych osób prawnych stwarza prawo podatkowe także w odniesieniu do darczyńców świadczących pomoc na rzecz kościelnej działalności charytatywno-opiekuńczej. Darowizna ta jest wyłączona z podstawy opodatkowania darczyńców podatkiem dochodowym (do 15% podstawy opodatkowania), jeżeli kościelna osoba prawna przedstawi darczyńcy pokwitowanie odbioru oraz - w okresie od dwuch lat od dnia przekazania darowizny - sprawozdanie o przekazaniu jej na tę działalność. W odniesieniu do darowizn na inne cele…
… mają zastosowanie ogólne przepisy podatkowe (art. 55 ust. 7 ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w RP)
Opodatkowanie dochodów osób duchownych.
Duchowni, pełniący funkcje o charakterze duszpasterskim (proboszczowie, wikariusze, rektorzy kościołów)opłacają podatek dochodowy od trzech przychodów w formie ryczałtu, na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 listopada z 1998 r. O zryczałtowanym podatku…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)