OPŁATY

Nasza ocena:

5
Pobrań: 112
Wyświetleń: 1932
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
OPŁATY - strona 1 OPŁATY - strona 2

Fragment notatki:

OPŁATY OPŁATY (TO DOCHODY GMINY Z TYTUŁU OKREŚLONYCH DZIAŁALNOŚCI - TO NIE SĄ PODATKI!!!) OPŁATA TARGOWA - to dochód gminy od osób fizycznych, osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej z tytułu dokonywania sprzedaży rzeczy na targowiskach publicznych oraz prywatnych (tutaj występuje możliwość zwolnienia od opłaty jeżeli podmioty płacą podatek od nieruchomości ulokowanej na targowisku). Stawki opłaty ustala Rada Gminy.
OPŁATA MIEJSCOWA - to dochód gminy od osób przebywających tymczasowo, w celach turystycznych, zdrowotnych i wypoczynkowych, w miejscowościach posiadających korzystne właściwości klimatyczne. Wykaz takich miejscowości ustala wojewoda w porozumieniu z MŚ. Zwolnieniu podlegają osoby niewidome, osoby przebywające w szpitalach, zakładach uzdrowiskowych, a także podatnicy podatku od nieruchomości posiadający w miejscowości domy letniskowe.
OPŁATA ADMINISTRACYJNA - to dochód gminy wprowadzany przez Radę Gminy z tytułu czynności urzędowych dokonywanych przez podległe jej organy i jeżeli czynności te nie są objęte opłatą skarbową. Stawkiustala Rada Gminy.
OPŁATA SKARBOWA - to kwotowy dochód gminy określony ustawowo , pobierany z tytułu czynności urzędowych organów administracji rządowej i samorządowej. Przedmiotem opłaty skarbowej są, m.in. określone podania, zezwolenia. Zwolnione są, m.in.: podania w sprawach alimentacyjnych, kurateli, ubezpieczeń społęcznych itp.
OPŁATA ROCZNA - to dochód gminy określony ustawowo, pobierany z tytułu wieczystego użytkowania i zarządu gruntem. Wysokość tej opłaty waha się granicach 1-3% wartości gruntu i zależna jest od istnienia zabudowań.
OPŁATA ADIACENCKA - to dochód gminy określony ustawowo , pobierany z tytułu uczestnictwa właściciela gruntu w kosztach budowy urządzeń komunalnych czy energetycznych. Wysokość opłaty jest wprost proporcjonalna do wzrostu wartości gruntu. Ma charakter jednorazowy i = 50% x (wartość przed wybudowaniem - wartość pod wybudowaniu)
OPŁATA EKSPLOATACYJNA - to dochód gminy określony ustawowo , pobierany z tytułu wydobycia kopalin ze złoż. Wysokość opłaty jest wprost proporcjonalna do ceny sprzedaży wydobytej kopaliny i waha się w granicach 2-10% ceny.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz