Opłata adiacencka

Nasza ocena:

3
Pobrań: 133
Wyświetleń: 910
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Opłata adiacencka - strona 1 Opłata adiacencka - strona 2

Fragment notatki:

Opłaty związane z: *adiacenckie - może być naliczona z tytuły:
podziału nieruchomości, scalenia i podziału nieruchomości, wyposażenia nieruchomości w infrastrukturę techniczną
są regulowane ustawa o nieruchomościach
*planistyczna - renta planistyczna, również jest związana ze wzrostem wartości nieruchomości i jest regulowana ustawa o gospodarce nieruchomości
Stanowi to dochód gminy, ale nie zawsze, w mniejszych gminach spowodowane jest polityką itp.
Właściciel i użytkownicy wieczystości nieruchomości gruntowych, których wartość wzrostu wskutek przeprowadzenia ich podziału, na wniosek zainteresowanych, maja obowiązek wzniesienia opłaty adiacenckiej. Oplata adiacencka jest to kwota wpłacana gminie na skutek wzrostu wartości rynkowej nieruchomości spowodowanego jej podziałem na mniejsze działki np. budowlane, a także budowa urządzeń infrastruktury technicznej np. drogi, sieci wodociągowej i kanalizacyjnej (ze środków publicznych musi być wybudowane, z budżetu gminy , państwa lub innej jednostki ST) przeprowadzenia scalania i podziału nieruchomości.
Maksymalna wysokość tej opłaty wynosi 30% przyrostu wartości nieruchomości.
Obowiązek udowodnienia wzrostu wartości nieruchomości spoczywa na organach gminy.
Możliwość wymierzenia opłaty istnieje w ciągu 3 lat od dnia, w którym decyzja zatwierdzająca podział zakończona procedura scalania i podziału, podłączenia np. do kanalizacji. Termin ten jest terminem prawa materialnego co oznacza, ze opłata adiacencka po jego upływie nie może być już wymierzona.
Przepisy u.g.n. nie przewiduje możliwości zwolnienia od ponoszenia opłaty adiacenckiej a jednak ulga w jej uiszczeniu może polegać na uiszczeniu jej w rocznych ratach przez 10 lat.
opłata adiacencka z tytułu wzrostu wartości nieruchomości spowodowanego jej scaleniem i podziałem - do 50% wartości. opłata adiacencka z tytułu wzrostu wartości nieruchomości spowodowanego budowa urządzeń infrastruktury technicznej
Opłata ta nie jest związana z tym ile kosztowało wybudowanie danego urządzenia ale z tym czy wzrosła w wyniku tego wybudowania wartości nieruchomości o ile wzrosła, musze być to pieniądze publiczne które posłużyły na wybudowanie tego urządzenia, opłata wynosi do 50 % różnicy wartości jaką nieruchomość by miała gdyby urządzenia nie było i jaką nieruchomość ma gdy urządzenie jest :
Procent ten ustala gmina
Różnicę wartości ustala rzeczoznawca majątkowy
Wymierzenie opłaty nie jest obowiązkowe, jest to przywilej a nie obowiązek !
Opłatę wymierza się jednorazowo ale po każdym wybudowanym urządzeniu niezależnie.
Gmina nie musi czekać z wymierzeniem opłaty, aż właściciele podłączą nieruchomość do danego urządzenia, wystarczy, że zostaną stworzone warunki do podłączenia urządzenia, tzn, że właściciel kiedy zechce będzie mógł się podłączyć.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz