Opis zjawiska pożaru i środki zabezpieczające - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 679
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Opis zjawiska pożaru i środki zabezpieczające - wykład - strona 1 Opis zjawiska pożaru i środki zabezpieczające - wykład - strona 2 Opis zjawiska pożaru i środki zabezpieczające - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Opis zjawiska pożaru i środki zabezpieczające
Jedną z najważniejszych wad drewna jest jego mała odporność na działanie ognia. Powodowało to ograniczenie w stosowaniu tego materiału w konstrukcjach bu­dowlanych. W przypadku mostów problem jest mniej ważny, albowiem pożar mo­stu w znacznie mniejszym stopniu zagraża życiu ludzkiemu niż w przypadku obiek­tów zamkniętych. Najczęściej konstrukcja ulega zniszczeniu, ale ludzie mają czas na ewakuację. Dym, czad i inne groźne dla życia czynniki są rozpraszane przez wiatr. Być może z tego powodu w Polsce dotychczas nie zostały sprecyzowanie wymagania odnośnie bezpieczeństwa przeciwpożarowego mostów drewnianych. Nie opracowano również zasad projektowania tych mostów w warunkach działa­nia wysokich temperatur. Niewiele wnosi tu EN 1995-1-2 [217] albowiem dotyczy ona projektowania w warunkach pożaru obiektów zamkniętych.
Wysokie temperatury wpływają negatywnie na wytrzymałość drewna (rys. 12.1). Jednak ze względu na małą przewodność cieplną oraz izolacyjność warstwy zwę­glonej, spadek wytrzymałości dla drewna w czasie jest wolniejszy niż dla stali.
Drewno zwęglone ma bardzo dużą izolacyjność, co korzystnie wpływa na za­chowanie się elementów drewnianych w wysokiej temperaturze. Warstwa drewna zwęglonego stanowi naturalną termoizolaeję opóźniającą osiągnięcie przez drew­no głębiej położone, temperatury zapłonu wynoszącej około 700°C.
Obecnie dzięki możliwości dokonywania modyfikacji chemicznej drewna uzy­skuje się znaczne podwyższenie temperatury zapłonu. Elementy klejone są podda­wane tym zabiegom i dlatego można zaliczać te elementy do materiałów trudno palnych.
Mechanizm palenia się drewna jest następujący. Temperatura powyżej 105°C powoduje usuniecie wolnej wody z drewna (suszenie). Powyżej 110°C rozpoczyna się bardzo powolny rozwój termiczny pożaru. Temperatura rzędu 150 4 200°C po­woduje osłabienie więzi między komórkami drewna. Następuje coraz bardziej intensywna emisja gazów, w wyniku zapoczątko­wania reakcji egzotermicznych oraz intensywne przebarwianie się drewna do ciem­nobrunatnego koloru. Proces ten przebiega jeszcze stosunkowo wolno, ale przy temperaturze 270 4 280°C nabiera charakteru reakcji egzotermicznych. Następu­je też wydzielanie dużych ilości gazów i cieczy takich jak: metanol, kwas octowy, smoła i inne węglowodory, które po połączeniu z tlenem z powietrza ulegają za­płonowi. Następuje także mechaniczne rozluźnienie struktury drewna. Celuloza rozkłada się w tym procesie, który zaczyna się przy 290°C, a osiąga szczyt przy około 315°C. Najbardziej odporna termicznie jest lignina, zakładając, że działanie wysokiej temperatury następuje przy braku tlenu. Przy działaniu wysokiej tempe­ratur) na drewno (w otoczeniu powietrza w normalnych warunkach) dostęp tlenu uznaje się za niewielki, ze względu na uchodzące z drewna gazy, ograniczające możliwość penetracji do wewnątrz.

(…)

… i zwięk­szenie szybkości wytwarzania ochronnej warstwy węgla drzewnego. Ma to szcze­gólne znaczenie ze względu na kilkakrotnie mniejszy współczynnik przewodnictwa cieplnego w porównaniu z drewnem.
Już budowniczowie starożytnego Rzymu chronili drewno przed pożarem nasy­cając je ałunem, a przed bul n - impregnując olejem i żywicą. Pale zabezpie­czali przed gniciem przez ich opalanie. Natomiast współcześnie…
… przekroju.
5. Korzystnemu wpływowi impregnacji w postaci obniżenia palności i zapalno­ści drewna towarzyszą niekorzystne zjawiska w postaci obniżenia wytrzymałości, zmniejszenie udarności oraz kruchość. W związku z tym należy w poszczególnych przypadkach przeanalizować możliwość zastosowania także innych metod ochro­ny konstrukcji drewnianych przed ogniem, lub w przypadku stosowania impregna­cji próżniowo…
… penetracji do wewnątrz.
W przypadku pożaru „normalność" warunków pirolizy ulega zakłóceniu. Drew­no zapala się przy temperaturze 210 4 350°C. Temperatura zapłonu i czas zapale­nia drewna zależne są od warunków ogrzewania i gatunku drewna. Odtąd tempe­ratura szybko wzrasta do 500 4 550°C i drewno pali się już samorzutnie, bez dostarczania ciepła z zewnątrz. Temperatura samozapalenia drewna, w zależności…
… oraz metodami próżniowymi i ciśnieniowymi. Dokonuje się tego po uprzed­nim zabezpieczeniu drewna przed korozją biologiczną. Obecnie, coraz częściej, stosuje się środki kompleksowe - trójfunkcyjne, chroniące jednocześnie przed ogniem, korozją biologiczną i wilgocią.
W celu zmniejszenia niebezpk ze I a pożaru stosowana jest impregnacja powierzchniowa i wgłębna solami mineralnymi. Utrudniają one kontakt z tlenem…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz