Drewno i materiały drewnoodporne

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 1589
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Drewno i materiały drewnoodporne - strona 1

Fragment notatki:

Z jej treści możemy dowiedzieć się więcej na takie tematy, jak: właściwości techniczne, fizyczne i mechaniczne drewna, twardość drewna, trwałość, nomenklatura i klasyfikacja materiałów drzewnych.

Drewno i materiały drewnoodporne
Stosuje się na konstrukcje ścienne, więźby dachowej, podłogi, otwory drzwiowe i okienne oraz do wykończenia wewnętrznego budynku. Duże ilości do deskowań i rusztowań budowlanych, na podkłady kolejowe. Płyty wiórowe, płyty pilśniowe i wyroby z drewna. Właściwości techniczne drewna Skład chemiczny - z węgla C - 50% , tlenu 43,8 % wodoru H2 6% azotu 0,2%. W zależności od rodzaju drewna udział procentowy składników zmienia się nieznacznie. Związki tlenu i wodoru tworzą celulozę i leguminę. Procentowy udział tych związków jest zmienny w zależności od rodzaju drewna i klimatu. Drewno zawiera wodę, cukier, białko, barwniki olejki eteryczne, substancję nienaturalne tworzące po spalaniu popiół.
Właściwości izyczne. Rysunek drewna jest widoczny w postaci smugi , plam i lini. W drewnie wyróżnia się wody: wypełniające wewnątrz komórki drewna, wody przesączają ścianki oraz wody związana chemicznie .Po ścięciu drzewa z biegiem czasu drewno traci wilgoć co wpływa na zmiany właściwości techniczne. Woda zamarza w drewnie wyparowywuje przez poprzeczny przekrój drewna. Po ścięciu ma wilgotność > 35%. W stanie powietrzno suchym od 15 - 20% a przechowywane w pomieszczeniu suchym 8 - 13%. Przy wilgotności bliskiej 0% drewno jest kruche, pęka i nie nadaje się do celów budowlanych. Wilgotność początkowa jest przyczyną późniejszych uszkodzeń. Z tego względu we wszystkich warunkach są odpowiednie wymagania dotyczące wilgotności. Przy wilgotności 15% wytrzymałość się podaje. Wilgotność drewna przeznaczonego na stolarkę może się wahać od 12 - 18%. Hidoskopijność i nasiąkliwość - objawia się że w pomieszczeniu wilgotnym łatwo wilgotnieje a w miarę zwiększenia wilgotności łatwo wyparowuje. Drewno zanurzone w wodzie wchłania wodę do pełnego nasycenia. Nasiąkliwość drewna uzależniona jest od rodzaju i gęstości drewna.
Skurcz i pęcznienie. Mokre drewno podczas suszenia kurczy się albo zmienia swoją objętość. Zjawisko to można zauważyć przy suszeniu drewna o wilgotności < 25%. Wielkość skurczu wzdłuż włókien około 0,1% a w kierunku prostopadłym do włókien 3 - 6%. Gęstość drewna wynosi 1,52 - 1,56 g/cm3. Gęstość pozorna zależna jest od rodzaju drewna i waha się od 470 - 830 kg/m3.Przewodność cieplna
Jest zależna od gęstości pozornej i wilgotności. Drewno cięższe i wilgotniejsze jest lepszym przewodnikiem ciepła niż drewno lżejsze i suche . Dla sosny λ= 0,14 - 0,16 dla dębu λ = 0,2 - 0,22.
Właściwości mechaniczne Maja wpływ na gatunek i rodzaj drewna , wilgotność oraz suchość drewna. Drewno o niejednorodnej budowie wykazuje znaczne wahania wytrzymałości w zależności od kierunku działania siły. Największą wytrzymałość na ściskanie wykazuje przy sile działającej wzdłuż włókien a najmniejsze w kierunku promienia przekroju od 43 - 66 MPa. Wytrzymałość na rozciąganie. Największa wytrzymałość drewna przy sile działającej wzdłuż włókien, przy sile działającej prostopadle do włókien wytrzymałość jest mniejsza . Jest blisko dwukrotnie większa od wytrzymałości na ściskanie i waha się 84 - 135 Mpa. Wytrzymałość na zginanie Jest około dwa razy większa od wytrzymałości na ściskanie i wynosi 60 -105 Mpa.Twardość drewna


(…)

… okrągłe użytkowane w stanie ciągłym ( kopalniaki, stemple, słupy energetyczne i słupki ogrodzeniowe)dla obróbki mechanicznej (tarcice, sklejki, okleiny) na ścier ( masa celulozowa, płyty pilśniowe i wiórowe)do suchej destylacji materiały tarte ( tarcica) jest produktem przetarcia drewna wzdłuż jej osi podłużnej. Dzieli się na grupy a grupy na asortymenty; tarcica obrzymana (deseczki, bale) tarcica…
…. Grab Ciężkie, bardzo twarde, jest trudne w obróbce mechanicznej zdolność do pękania, nadaje się do malowania i bejcowania. Szczególnie przydatne na sworznie i elementy konstrukcji drewnianych. Jesion Wytrzymałe, elastyczne, podatne na obróbkę mechaniczną. Ze względu na łatwy rysunek jest stosowane na boazerię ścienną. Buk Pospolity, wrażliwy na korozję, cięcie 110 lat, barwa jasna zielonkawo - żółtawa. Twarde, podatne obróbce mechanicznej, nadaje się do malowania , trwałe w miejscach suchych lub stale będących pod wodą . Jest nie trwał w miejscach narażonych na wilgoć, łatwo ulega zniszczeniu przez grzyby i owady. Łatwo poddaje się odkształceniom pod wpływem pary wodnej.
Trwałoś drewna znajdującego się pod wodą i na powierzchni jest zależna od rodzaju drewna , rodzaju zawierania żywicy , garb, buki…
… od urządzeń i przyrządów grzejnych. Tynki i wykładziny. Tynki w zaprawie gipsowej i cementowej zwiększają znacznie odporność drewna tym więcej im grubsza jest warstwa tynku. .Ogniochronne środki chemiczne
Są stosowane w postaci farb i lakierów oraz roztworów preparatów solnych. Farby i lakiery ogniochronne pod wpływem ciepła wytwarzają na powierzchni zapalonego drewna okruchopalne warstwy węgla drzewnego lub stałej piany. Preparaty solne (związki kwaśne lub alkaiczne) stosuje się do impregnacji drewna różnymi metodami. Za najbardziej skuteczne uważa się preparaty zawierające fosforany, bromki , siarczany i węglan potasowy. Dla warunków normalnych można przyjąć że dany środek chemiczny działa zadowalająco jeśli powstrzymamy rozprzestrzenianie się ognia co najmniej 30 min.. Przy dobrych środkach chemicznych…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz