Ćwiczenia laboratoryjne - drewno

Nasza ocena:

3
Pobrań: 224
Wyświetleń: 1148
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ćwiczenia laboratoryjne - drewno - strona 1 Ćwiczenia laboratoryjne - drewno - strona 2 Ćwiczenia laboratoryjne - drewno - strona 3

Fragment notatki:

DREWNO
Drzewo jest rośliną, natomiast drewno jest surowcem, materiałem powstałym po ścięciu drzewa. W Polsce drewno jest najstarszym znanym materiałem budowlanym. Dawniej drewno używane było do budowy i wyposażenia budynków, mostów, jazów, dziś stosowane jest w coraz to mniejszym stopniu.
Normalnie wyrośnięte drzewo składa się z następujących głównych części: korzeni, pnia czyli strzały, gałęzi i liści lub igieł. Korzenie wraz z przyziemną zgrubiałą częścią pnia, zwaną odziomkiem, tworzą karpinę. Górna część pnia od odziomka do miejsca, w którym grubość strzały wynosi 7 cm, nazywa się grubizną pnia. Wierzchołek pnia natomiast łącznie z gałęziami określany jest mianem korony. Poszczególne części drzewa stanowią różną wartość użytkową. Najwartościowszym materiałem jest drewno pochodzące z dolnej, bezsęcznej części pnia. Kształt grubizny pnia jest zbliżony do stożka ściętego. Najlepszy materiał uzyskuje się ze starzał pełnych, tj. takich, których kształt zbliżony jest do walca. Budowa pnia jest warstwowa - włóknista. Przekrój pnia posiada wyraźne usłojenie współśrodkowe, w którym można wyróżnić (od środka): rdzeń, drewno składające się z twardzieli i bieli, łyka (przewodzi substancje pokarmowe) oraz kory (stanowi ochronę drewna). Twardziel - (nie zawiera wody, nasycony jest barwnikami i posiada większą odporność na korozję), ma większą wytrzymałość mechaniczną od bieli - (zawiera dużo wody i jest odporny na korozję biologiczną). Drewno stosowane w budownictwie dzieli się na dwie podstawowe grupy: drewno liściaste i iglaste. Praktycznie największe zastosowanie w budownictwie ma drewno: sosnowe, świerkowe, dębowe i bukowe.
Drewno składa się z węgla około 50 %, tlenu około 44%, wodoru 6% i znikomych ilości azotu i związków mineralnych. Węgiel, tlen i wodór tworzą w drewnie złożone związki organiczne, przede wszystkim celulozę, hemicelulozę i ligninę.
Właściwości techniczne.
Wilgotność.
Jest to ilość wody zawarta w drewnie w stosunku do ciężaru drewna. Wilgotność ma duży wpływ na inne właściwości techniczne drewna. Po ścięciu drewno z biegiem czasu traci zawartą w sobie wilgotność. Drewno iglaste wysycha szybciej od liściastego, miękkie prędzej od twardego. Drewno po ścięciu posiada wilgotność około 35%, drewno w stanie powietrzno - suchym ma wilgotność 15 - 20 %, a przechowywane w suchych pomieszczeniach 8 - 13 %. Właściwości techniczne podaje się przeważnie dla wilgotności 15%. Duża wilgotność lub nadmierne przesuszenie często bywa powodem paczenia się wyrobów.
Barwa drewna.
Barwa drewna jest od białej - jasno żółtej do brązowej - brunatnej. Po ścięciu ciemnieje.
Higroskopijność.
Drewno wchłania wilgoć z powietrza tak długo, aż jego wilgotność nie zrównoważy się z wilgotności otoczenia. Z powodu dużej higroskopijności drewna, trzeba je niekiedy impregnować.

(…)

… wilgotności. Ciężar właściwy niewiele różni się przy poszczególnych gatunkach i wynosi około 1550 kg/m3.
Skurcz i spęczanie.
Drewno wilgotne kurczy się w czasie suszenia, natomiast drewno suche, wchłaniając wilgoć, pęcznieje. Powoduje to pękanie lub paczenie się drewna.
Przewodność cieplna.
Zależy od rodzaju drewna i wilgotności. Waha się w granicach 0,12 - 0,18 Kcal/m  h˚C.
Właściwości mechaniczne…
… latach lub dłużej,
biel wąski jasno żółty,
twardziel brunatny,
widoczne promienie rdzeniowe,
ciężkie, łupliwe, bardzo twarde: Rc = 78 MPa,
wytrzymuje około 120 lat,
łatwo ulega zniszczeniu prze owady,
przewodność cieplna 0,20 - 0,22 W/m2  K
Grab:
kolor żółtawy,
beztwardzielowe,
ciężkie i twarde,
ma duża kruchość,
tendencja do paczenia i pękania,
mało ścieralne,
ma zastosowanie na wszelkiego rodzaju…
…, wodoodporne lub nie,
zastosowanie w meblarstwie i na okleiny,
kostka brukowa o różnych wymiarach,
elementy do nawierzchni kolejowych,
elementy w parowozowniach,
podkłady kolejowe,
płyty pilśniowe są otrzymywane przez rozwłóknienie masy drzewnej, otrzymanej z gałęzi i odpadów, a w dalszej kolejności przez sprasowanie i sklejenie w podgrzewanych prasach pod ciśnieniem,
porowate,
twarde,
bardzo twarde…
…,
laminowane i lakierowane,
stosowane do: budowy lekkich ścian, na podłogi, w meblarstwie,
płyty wiórowe - złożone z wiórów i kleju syntetycznego,
grubości 10 - 50 mm,
z dodatkiem impregnatu są wodoodporne,
płyty paździeżowe - zbudowane z włókien lnianych lub innej słomy,
płyty wiórowo - cementowe (suprema),
złożone z dużych wiórów jodłowych, świerkowych i topolowych, następnie nasycanych substancjami…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz