Opis szlachty i chłopów polskich

Nasza ocena:

3
Pobrań: 189
Wyświetleń: 1267
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Opis szlachty i chłopów polskich - strona 1 Opis szlachty i chłopów polskich - strona 2 Opis szlachty i chłopów polskich - strona 3

Fragment notatki:

Szlachta
1. Możnowładcy i rycerze
Komesi (baronowie) - czołowi przedstawiciele możnowładztwa polskiego, skupiali w swym ręku urzędy państwowe i zarząd grodów. Początkowo źródłem ich dochodów był udział w zyskach z podatków, w XII wieku w wyniku nadań powiększali oni swoje ziemie stając się wielkimi właścicielami ziemi(posiadali też faktyczny monopol na urzędy). Włodycy - ludzie wolni zdolni do konnej służby wojskowej, niekoniecznie posiadający ziemie.
Miles strenuus - pasowany rycerz 2. Rody możnowładcze i gniazdowe
Rody możnowładcze - rody, w których pochodzenie od wspólnego przodka współistniało ze stosunkami zależności. Podporządkowanie możnowładztwu rycerzy(quasi feudalizacja).
Rody gniazdowe - średni i drobni rycerze osiadli na zwartym terenie, zwanym gniazdem, pochodzącym od jednako przodka lub związanych węzłami pokrewieństwa.
3. Formowanie się stanu rycerstwa i szlachty
Podstawowym prawem rycerskim była dziedziczna własność ziemi. Własność rycerska była zwolniona od ciężarów prawa książęcego, książęcego miejsce tzw. Dziesięciny snopowej świadczyła na rzecz kościoła tzw. Dziesięcinne swobodną, poza tym byli oni chronieni wzmożoną ochroną prawną. Końcową fazą kształtowania się rycerstwa było rozszerzenie immunitetów na ogół rycerstwa(XIII-XIV)
Specjalne prawa rycerskie XIII w./Prawo rycerskie:
Prawo do wykupu przez władcę w razie popadnięcia w niewole
Prawo do odszkodowań za straty poniesione w wyprawie wojennej
Prawo do żądania wynagrodzenia za wyprawę poza granice kraju
Dziedziczenie w linii bocznej
Dziedziczenie kobiet
Zwolnieni od ogłaszania zapowiedzi
Możnowładcy ponadto w drugiej połowie XIII wieku otrzymali tzw. Prawo nieodpowiednie polegające poddaniu się tylko sądowi władcy.
Rycerstwo-szlachta dzieliło się na;
Możnowładztwo
Rycerstwo średnie
Rycerstwo drobne
Herb - pojawiły się w Polsce pod koniec XII wieku jako znaki osobiste, a jako dziedziczne stały się wieku następnym.
Zawołania - używano przede wszystkim przy skrzykiwaniu się rodu w czasie bitwy.
Ród heraldyczny - rycerze posiadający wspólny herb i wspólne zawołanie.
Chłopi
1. Formy uzależnienia ludności chłopskiej
Wieśniacy książęcy - Chłopi podporządkowani bezpośrednio księciu. Samodzielni gospodarze. Zachowali oni prawo do ziemi jako własności podległej. Znaczna samodzielność gospodarcza i osobista. Przypisańcy - Ludność osiadł w ziemiach kościelnych(w wyniku nadań ziemi kościołowi wraz z ludźmi). Sposób podległości spisany był w dokumencie nadawczym. Nie mogli opuścić dóbr, do których zostali przypisani. Zależni, ale nie niewolni.

(…)

… monarchy zezwalający na osadnictwo. Umowa z zasadźcą(porozumienie zasadźmy i pana co do warunków umowy)
Dokument lokacyjny - jednostronny akt, będący podstawą lokacji wsi. Zawierał on: wyłączenie ludności wsi spod prawa pospolitego, nadanie im prawa niemieckiego, określał też prawa i obowiązki zasadźmy i osadników.
10. Sołtys
Na czele wsi według prawa niemieckiego stawał sołtys, którym najczęściej zostawał zasadźca. Sołtystwo było dziedziczne i można je było zbyć na warunkach określonych w dokumencie lokacyjnym. Sołtys prawa:
Otrzymywał kilka łanów wolnych od powinności na rzecz pana
Prawo zakładania stawów, łowienia ryb polowania Prawo do 1/6 czynszów ściąganych na rzecz pana Prawo do 1/3 dochodów z kar
Prawo do prowadzenia karczmy, młyna i jatki mięsnej
Sołtys obowiązki:
Przewodniczenie wiejskiej…
…). Sposób podległości spisany był w dokumencie nadawczym. Nie mogli opuścić dóbr, do których zostali przypisani. Zależni, ale nie niewolni.
Zakupowie - ich zależność powstawała w wyniku zadłużenia u pana i przejścia wraz z całą rodziną w charakterze zastawu, dopóki nie spłacą długu, lecz przeważnie nie będąc w stanie spłacić zakup pozostawał odtąd zależny od pana.
W drodze komendacji - poddane się pod opiekę(głównie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz