Historia państwa i prawa polskiego - szlachta

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 672
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Historia państwa i prawa polskiego - szlachta - strona 1

Fragment notatki:

Szlachta 1. Możnowładcy i rycerze Komesi (baronowie) - czołowi przedstawiciele możnowładztwa polskiego, skupiali w swym ręku urzędy państwowe i zarząd grodów. Początkowo źródłem ich dochodów był udział w zyskach z podatków, w XII wieku w wyniku nadań powiększali oni swoje ziemie stając się wielkimi właścicielami ziemi(posiadali też faktyczny monopol na urzędy). Włodycy - ludzie wolni zdolni do konnej służby wojskowej, niekoniecznie posiadający ziemie. Miles strenuus - pasowany rycerz 2. Rody możnowładcze i gniazdowe Rody możnowładcze - rody, w których pochodzenie od wspólnego przodka współistniało ze stosunkami zależności. Podporządkowanie możnowładztwu rycerzy(quasi feudalizacja). Rody gniazdowe - średni i drobni rycerze osiadli na zwartym terenie, zwanym gniazdem, pochodzącym od jednako przodka lub związanych węzłami pokrewieństwa.
3. Formowanie się stanu rycerstwa i szlachty Podstawowym prawem rycerskim była dziedziczna własność ziemi. Własność rycerska była zwolniona od ciężarów prawa książęcego, książęcego miejsce tzw. Dziesięciny snopowej świadczyła na rzecz kościoła tzw. Dziesięcinne swobodną, poza tym byli oni chronieni wzmożoną ochroną prawną. Końcową fazą kształtowania się rycerstwa było rozszerzenie immunitetów na ogół rycerstwa(XIII-XIV) Specjalne prawa rycerskie XIII w./Prawo rycerskie: Prawo do wykupu przez władcę w razie popadnięcia w niewole
Prawo do odszkodowań za straty poniesione w wyprawie wojennej
Prawo do żądania wynagrodzenia za wyprawę poza granice kraju
Dziedziczenie w linii bocznej
Dziedziczenie kobiet
Zwolnieni od ogłaszania zapowiedzi
Możnowładcy ponadto w drugiej połowie XIII wieku otrzymali tzw. Prawo nieodpowiednie polegające poddaniu się tylko sądowi władcy. Rycerstwo-szlachta dzieliło się na; Możnowładztwo Rycerstwo średnie Rycerstwo drobne Herb - pojawiły się w Polsce pod koniec XII wieku jako znaki osobiste, a jako dziedziczne stały się wieku następnym. Zawołania - używano przede wszystkim przy skrzykiwaniu się rodu w czasie bitwy. Ród heraldyczny - rycerze posiadający wspólny herb i wspólne zawołanie.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz