Opakowania metalowe, sem VI

Nasza ocena:

5
Pobrań: 329
Wyświetleń: 2905
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Opakowania metalowe, sem VI - strona 1 Opakowania metalowe, sem VI - strona 2

Fragment notatki:

OPAKOWANIA METALOWE Udział opakowań metalowych w ogólnej wartości w Polsce wynosi poniżej 20%. Puszki konserwowe stanowią podstawowe opakowanie do żywności utrwalonej termicznie. Obserwuje się wzrost znaczenia puszek do napojów.
Na umocnienie pozycji puszek na rynku opakowań mają wpływ:
obniżenie kosztów produkcji (wysokowydajna linia technologiczna)
zmniejszenie zużycia stali (cieńsze blachy)
podjęcie produkcji puszek zgrzewanych nie zawierających ołowiu
wprowadzenie na rynek puszek dwuczęściowych głęboko tłoczonych do napojów wytwarzanych z blachy aluminiowej i stalowej
zastosowanie funkcjonalne łatwo otwieranych wieczek
Podstawowym materiałem do produkcji puszek konserwowych jest ocynowana blacha stalowa. Skład chemiczny takiej blachy jest:
-węgiel-0,03-0,12%
fosfor- do0,15%
siarka- do 0,05%
miedź- do 0,20%
mangan- 0,20-0,60%
krzem- poniżej 0,1%
nikiel- do 0,20%
Dla niektórych produktów spożywczych o dużej aktywności korozyjnej zmniejsza się zawartość fosforu, miedzi i węgla ( duży wpływ na podatność blach na korozję).
Produkcja blachy stalowej:
Walcowanie na gorąco ( w temp. 720oC do grubości ok. 2 mm)
Zawarty w stali węgiel w postaci węgliku żelaza Fe3C występuje w pożądanej strukturze drobnych wtrąceń równomiernie rozmieszczonych w masie stali
W celu zamrożenia tej struktury taśma stalowa jest schładzana do temperatury 500°C. Tlenek żelaza jest usuwany przed walcowaniem na zimno w kąpieli kw, siarkowego lub solnego z dodatkiem inhibitorów. Zabezpiecza się przed korozją przez naniesienie warstwy oleju.
II. Odprężenie blachy
Proces ten polega na ogrzewaniu taśmy stalowej do określonej temp, a następnie na powolnym jej schłodzeniu. Temp. wygrzewania: 620-650oC (od miękkiej do klasycznej)
III. Walcowanie na zimno
Końcowe walcowanie- gładka powierzchnia i płaskość. Po walcowaniu blacha osiąga właściwości mechaniczne. Po ocynowaniu jako blacha stalowa biała jest stosowana do produkcji puszek konserwowych. Powstaje biała blacha ocynowana.
Cel- redukcja grubości blachy do 0,16-0,35 mm. Temp. 160-200oC (za pomocą wodnego roztworu substancji antypoślizgowych)
Efekt- wzrost wytrzymałości i twardości blachy.
Są dwa sposoby cynowania blach:
cynowanie ogniowe
cynowanie elektrolityczne
Ogniowe- zanurzenie blachy czarnej w roztopionej cynie. Nadmiar cyny usuwa się w temperaturze bliskiej jej krzepnięcia w kąpieli oleju palmowego (ochrona powłoki cyny przed utlenieniem i zawilgoceniem).


(…)

…- naniesienie grubej powłoki, wysoka cena (produkcja wycofywana)
Zabezpieczenie przed utlenieniem powłok cynowych- pasywacja blachy, naniesienie metodą elektrolityczną warstwy chromowej, metaliczny chrom, tlenek chromu, tlenek cyny.
Metoda elektrolityczna - przemieszczanie taśmy blachy w kąpieli elektrolitu zawierającego roztwór soli cynowej przy wysokiej gęstości prądu elektrycznego.
Lakierowanie blachy…
… (produkty mięsne i rybne olejowe, z wyłączeniem produktów kwaśnych). Blachy typu Rivelvelt - wielowarstwowe ochronne powłoki galwaniczne [tlenek chromu jako warstwa zewnętrzna, chrom metaliczny, cyna metaliczna, warstwa stopowa FeNiSn ( inaczej warstwa dyfuzyjna zwiększająca odporność dyfuzyjną blachy), warstwa niklu).
Blachy stalowe bezcynowe- powlekane dwustronnie powłokami poliestrowymi…
… ocena powłok lakierowanych po sterylizacji lub pasteryzacji z płynami wzorcowymi symulującymi różne grupy żywności (właściwe nie wykazują zmian wyglądu i przyczepności do podłoża w stosunku do traktowanych opakowań)

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz