Ontologia człowieka-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 1057
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ontologia człowieka-opracowanie - strona 1 Ontologia człowieka-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

ONTOLOGIA CZŁOWIEKA Na czym polega uduchowienie człowieka? (jedna z głównych kwestii ontologii człowieka)
GŁÓWNE ZAŁOŻENIA ONTOLOGI CZLOWIEKA: autonomia człowieka względem przyrody. Człowiek jest jedynym bytem w pełni świadomym swojego istnienia i rzeczywistości.
4 CECHY DUCHOWOSCI CZLOW. 1)etyczność - człowiek jest jedyną istotą, która swoje zachowania interpretuje w sposób moralny 2)samorefleksja / samoświadomość - człowiek jest świadom swojego istnienia, jest zdolny do samorefleksji 3)wolność - człowiek jest wolny 4)zdolność do autokracji / twórczości.
NA CZYM POLEGA SPECYFIKA LUDZKIEJ SWIADOMOSCI 4 CECHY: 1)Zależność od zjawisk fizycznych - jest zależna na dwa sposoby: A)odzwierciedlenie otaczającego świata, B)świadomość jest funkcją organizmu ludzkiego, a szczególnie mózgu i układu nerwowego i różnego rodzaju doznania fizyczne odbieramy jako własne. 2)Subiektywny / podmiotowy charakter: oznacza to, że świadomość jest zawsze czyjaś. 3)Bezpośrednia dostępność w drodze introspekcji, czyli jest nam dostępna poprzez pewien wgląd wewnętrzny. Dzięki temu możemy sięgać do pamięci. 4)Świadomość jest bezpośrednio dostępna wyłącznie dla doznającego podmiotu (nikt nie jest w stanie wniknąć do naszej świadomości).
PROBLEM PSYCHOFIZYCZNY(Jaki jest stosunek materii do ducha w odniesieniu do człowieka) 3 stanowiska: 1)Interakcjonizm psychofizyczny - Kartezjusz - interakcjoniści mówią, że te dwie sfery oddziałują ma siebie: duch na ciało i ciało na ducha (podział rzeczywistości na myślącą i rozciągłą). 2)Paralelizm psychofizyczny - Malebranch - dusza i ciało nie mogą na siebie oddziaływać. Okazjonalizm - Bóg za każdym razem interweniuje. 3)Epifenomenalizm - zakłada, że zjawiska psychiczne są ubocznymi efektami zjawisk fizycznych. Jest to zjawisko uboczne. Koncepcja bliska marksistom.
SPOSÓB PRZYJMOWANIA LUDZKIEJ WOLNOŚCI3 stanowiska:1)Indeterminizm - zakłada, że istnieje wolność absolutna, czyli ze nasze akty woli są niezależne od przyczyn. Egzystencjalizm (egzystencja poprzedza esencję - Sartre). 2)Determinizm - człowiek jest zależny od pewnych przyczyn (zewnętrznych lub wewnętrznych); człowiek może się uniezależnić od przyczyn zewnętrznych, a jest zależny od przyczyn wewnętrznych. W. Mejbaum - uważał, że człowiek może być wolny jedynie w świecie, w którym istnieje metoda przyczynowo-skutkowa. Być wolnym to znaczy mieć władzę. Spinoza - wolność to uświadomiona konieczność. 3)Fatalizm - dla fatalistów człowiek nie jest istotą wolną. Laplace - istnieje umysł, który poddałby analizie wszystkie przyczyny. Predestynacja - wszystko jest z góry wyznaczone przez wolę Boga.
CHARAKTERYSTYKA WIEDZY NAUKOWEJ7 sposobów patrzenia na naukę: 1)Nauka jako gatunek wiedzy (wiedza naukowa).

(…)

… (metoda naukowa). 4)Nauk jest instytucja badawcza. 5)Nauka jako podmiot zbiorowy (społeczność naukowa). 6)Nauka jako forma świadomości społecznej (świadomość naukowa). 7)Nauka jako składnik sił wytwórczych nowoczesnego społeczeństwa (naukowa siła wytwórcza).
K. Ajdukiewicz - mocna zasada racjonalności.
Służy odróżnieniu wiedzy naukowej od innych gatunków wiedzy.
„Stopie przekonania, z jakim głosimy dane…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz