Odpowiedź humoralna - wykład

Nasza ocena:

5
Pobrań: 280
Wyświetleń: 1855
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Odpowiedź humoralna - wykład - strona 1 Odpowiedź humoralna - wykład - strona 2 Odpowiedź humoralna - wykład - strona 3

Fragment notatki:

APC (antygen presenting cells) - komórki prezentujące antygen. Zawierają MHC kl II. Do tej grupy należą:
limfocyty B
monocyty
makrofagi
komórki dendrytyczne
ODPOWIEDŹ HUMORALNA (uczestniczą w niej głównie podtyp Th2)
Pierwszym etapem jest fagocytoza nieimmunologiczna przeprowadzana przez neutrofile. Komórki te pochłaniają patogen, rozkładają go na cząstki, które następnie wyrzucają na zewnątrz. Nie zapoczątkowują odpowiedzi immunologicznej.
Monocyty i makrofagi - pochłaniają patogen, następnie trawią go w fagolizosomie z wykorzystaniem mechanizmów zależnych i nie zależnych od tlenu. „Pomagają” im komórki dendrytyczne - nie są one typowymi fagocytami, niedojrzałe mogą pochłaniać jednak duże ilości płynu komórkowego wraz z zawartymi w nim substancjami min. fragmentami patogenu pozostałymi po fagocytozie neutrofili. Następnie prezentuje te fragmenty innym komórkom układu immunologicznego.
Aby limfocyt T rozpoznał antygen prezentowany np. przez makrofaga musi się z min połączyć. Występuje szereg „wzmocnień” wiązania tych 2 komórek:
Gdzie:
wiązanie CD28 i CD80 stanowi tzw. sygnał kostymulujący
pozostałe 3 tworzą tzw. kompleks receptora
ICAM - molekuła adhezji międzykomórkowej
Aby limfocyt T zaczął „działać” potrzebuje 3 sygnałów:
sygnału z kompleksu receptora
rozpuszczenia interleukiny 2
sygnału kostymulującego
Na pojedynczy antygen w organizmie reaguje kilka, najwyżej kilkanaście komórek (Th). Dopiero po rozpoznaniu antygenu dochodzi do tzw. ekspansji klonalnej tj. podziału limfocytów T. Klony wytwarzają interleukinę 2 , a jednocześnie stają się na nią wrażliwe - jest ona ich czynnikiem wzrostu.
Limfocyt B może wiązać swoim BCR całą bakterię lub jej część. Nie wymaga też, w przeciwieństwie do limf. T prezentowania antygenu. Po wchłonięciu przeciwciała, może się przekształcić w komórkę APC i prezentować antygen komórkom Th.
Wiązania kostymulujące między Limf. B i Th:
CD80----------CD28
CD40----------CD40L
Limfocyty T wytwarzają interleukinę 4 i 5, które są czynnikami wzrostu dla aktywowanych limf.B .Interleukina 4 uwrażliwia je na działanie interleukiny 5, która jest właściwym czynnikiem wzrostu. Pod jej wpływem limf B dzielą się i przekształcają w komórki plazmatyczne. Te z kolei są aktywowane przez interleukinę 6 wytwarzaną przez Th. Rodzaj Th1 wytwarza interleukinę γ, która prowadzi do powstania IgG, Th2 zaś interleukinę 10, pod wpływem której wytwarzane są IgA.


(…)

komórki pamięci: Tm i Bm (m - memory)
ODPOWIEDŹ KOMÓRKOWA (uczestniczą w niej głównie podtyp Th1)
W przypadku niektórych patogenów, mechanizmy odpowiedzi komórkowej są ważniejsze od odpowiedzi humoralnej. Są to min.:
mycobacterium min. prątki trądu i gruźlicy
burcella
krętek blady
wirusy
Etapy:
zarażenie wirusem np. grypy
wirus namnaża się w komórkach nabłonka
wirus rozrywa komórkę w której się namnożył i wydostaje na zewnątrz. Następuje fagocytoza przez komórki żerne. Zarażone wirusem komórki nabłonka mogą ponadto prezentować białka patogenu w asocjacji z MHCKLI limfocytom Tc.
Limfocyty c z początu wytwarzają niewiele cytokin, gdyż do aktywacji potrzebują „pomocy” Th, a konkretnie wytwarzanej przez nie interleukiny 2 i γ. Pod wpływem tych cytokin limfocyty Tc zaczynają się dzielić i tworzą się klony…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz