To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Oddziaływanie regionalizmu morskiego. Związane z Konwencją Praw Morza ONZ z 1982 ( o 200 milowych strefach ekonomicznych). Brak tutaj jednoznacznych uregulowań, które odnosiłyby się do obszarów morskich, przez co poczucie bezpieczeństwa w regionie jest niskie. Istnieje konflikt bezpieczeństwa morskich linii komunikacyjnych - dwa wymiary : wojskowy - tyczy się USA, Rosji, Chin, które posiadają duże siły morskie i pragną swobody przepływu przez cieśniny i ich wojsk w celu kontroli regionu. Ekonomiczny - dot. przepływu towarów, dostępu do morskich szlaków zaopatrzenia oraz rozbudowanej infrastruktury portowej. Problem eksploatacji zasobów morskich: Duże znaczenie rybołówstwa mającego znaczny udział w wyżywieniu społeczeństw zamieszkujących region, zwłaszcza w związku z gwałtownym wzrostem demograficznym. Głównie w Azji Północno-Wschodniej gdzie Rosja, Japonia, Republika Korei, i CHRL, toczą spory o wytyczenie stref rybołówstwa i ustalenie kwot połowowych. Istnieje tylko jedno porozumienie, które dotyczy uregulowania rybołówstwa - Konwencja o Ochronie Naturalnych Zasobów i Środowiska Regionu Południowego Pacyfiku. Typy sporów dotyczących delimitacji obszarów morskich : Wyspy Senkaku (Chiny - Japonia), Wyspy Paracelskie (Chiny - Wietnam), Spratley (CHRL - państwa Azji Poł-Wsch). Podstawa sporu o Spratley - Chiny chcą traktować ten teren jako ich nieodłączna część terytorium. Także postępowanie Chin pomimo oświadczenia woli podjęcia pokojowych prób rozwiązania sporów na Morzu Południowochińskim stoi w zupełnej sprzeczności z postępowaniem. Niewielka szansa na kompromis : CHRL - musiałyby zrezygnować z historycznych dążeń do posiadania całego obszaru; Wietnam, Chiny, Malezja, Brunei zachowują prawo do posiadania wyłącznej strefy ekonomicznej i szelfu kontynentalnego, ale po uwzględnieniu niezbędnych modyfikacji; sporne problemy muszą być rozwiązane w rozmowach dwu i wielostronnych. Zbrojenia i modernizacja sił zbrojnych w regionie Cechą systemów politycznych państw Azji Wschodniej jest duży wpływ wojska w sprawowaniu władzy. Pierwszym państwem, które w przeszłości zdemilitaryzowało swój wewnętrzny, była Japonia. Dwie grupy państw w regionie : o ograniczonym wpływie wojska na sprawowanie władzy (Republika Korei, Tajwan, Singapur, Filipiny) ; o dużym wpływie na decyzje polityczne (Korea Północna, ChRL, Wietnam, Indonezja, Tajlandia, Birma). Specyfika tutejszych reżimów to nadawania dużego priorytetu rozwojowi ekonomicznemu. Dążenie do budowy silnych struktur władzy i państwa, gdzie rola sił zbrojnych i instytucji ma państwotwórcze znaczenie. Siły zbrojne były gwarantem politycznej stabilności, niezależności i suwerenności. Duże znaczenie także w związku z licznymi konfliktami separatystycznymi i etnicznymi.
(…)
… ASEAN największ flota - Indonezja.
Widoczny wyścig zbrojeń między dwoma podzielonymi organizmami tj. Korea Północna i Południowa, ChRL i Tajwan. Armia południowokoreańska lepsza technologicznie, ale mniej liczna. Relacja Chiny Tajwan - zjednoczenie Tajwanu oparte według formuły 1) jedne Chiny 2) Jedno państwo - dwa systemy 3) duży zakres autonomii Tajwanu 4) pokojowe negocjacje. Tajwan nabył w USA 150…
… demograficznym. Głównie w Azji Północno-Wschodniej gdzie Rosja, Japonia, Republika Korei, i CHRL, toczą spory o wytyczenie stref rybołówstwa i ustalenie kwot połowowych. Istnieje tylko jedno porozumienie, które dotyczy uregulowania rybołówstwa - Konwencja o Ochronie Naturalnych Zasobów i Środowiska Regionu Południowego Pacyfiku. Typy sporów dotyczących delimitacji obszarów morskich : Wyspy Senkaku (Chiny…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)