Ochrona wierzycieli w razie niewypłacalności dłużnika

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 707
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ochrona wierzycieli w razie niewypłacalności dłużnika - strona 1 Ochrona wierzycieli w razie niewypłacalności dłużnika - strona 2

Fragment notatki:

Ochrona wierzycieli w razie niewypłacalności dłużnika Dłużnik odpowiada za dług całym swoim majątkiem teraźniejszym i przyszłym , w praktyce jednak wierzyciel może skutecznie prowadzić egzekucję tylko do majątku istniejącego w chwili żądania zaspokojenia. Dlatego nie jest obojętnym dla wierzyciela jakim majątkiem dysponuje dłużnik. Prawo nowoczesne przyznaje wierzycielowi środki zaradcze na ewentualne decyzje go krzywdzące. Zostały one utorowane przez rzymską koncepcję actio Pauliana.
Gdy, wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli, osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową, każdy z wierzycieli może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną w stosunku do niego, jeżeli dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się o tym dowiedzieć (domniemywa się, że jeśli osobą trzecią jest osoba bliska lub przedsiębiorca pozostający w stałych stosunkach gospodarczych z dłużnikiem to osoba ta wiedziała o świadomości dłużnika).
Czynność prawna krzywdząca wierzyciela - taka czynność, wskutek której dłużnik stał się niewypłacalny albo niewypłacalny w wyższym stopniu, niż przed jej dokonaniem.
Przy czynności nieodpłatnej nie potrzebna jest wiedza osoby trzeciej ani zachowanie należytej staranności by dowiedzieć się, że dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli.
Jeżeli w chwili darowizny dłużnik jest niewypłacalny albo staje się niewypłacalny w jej skutek, domniemywa się, iż działa ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli. Uprawnienia te rozciągają się na przyszłych wierzycieli.
Tryb zaskarżenia :
powództwo przeciw osobie trzeciej
zarzut przeciw osobie trzeciej
wystąpienie z powództwem lub zarzutem przeciw osobie, na której rzecz rozporządzała osoba trzecia (w przypadku nieodpłatnego lub gdy osoba ta wiedziała o okolicznościach uzasadniających uznanie czynności dłużnika za bezskuteczną - wierzyciel ma pierwszeństwo w zaspokojeniu przed innymi wierzycielami osoby trzeciej z przedmiotów majątkowych, które wskutek czynności uznanej za bezskuteczną wyszły z majątku dłużnika albo do niego nie weszły.
Osoba trzecia może się zwolnić z obowiązku zadośćuczynienia, jeżeli zaspokoi wierzyciela albo wskaże mu wystarczające do jego zaspokojenia mienie dłużnika.
Termin zaskarżenia upływa w okresie 5 lat od daty czynności.
Art. 527 . § 1. Gdy wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową, każdy z wierzycieli może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną w stosunku do niego, jeżeli dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz