Ochrona szczególna - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 112
Wyświetleń: 483
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ochrona szczególna - omówienie - strona 1 Ochrona szczególna - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

Ochrona szczególna
Polega ona na obowiązującym tylko pracodawcę zakazie wypowiadania umowy o pracę zawartej z poszczególnymi kategoriami pracowników albo na uzależnieniu skuteczności wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę od zgody określonego organu. Ochroną objęte są nie tylko umowy zawarte na czas nieokreślony, ale także innego rodzaju umowy o pracę. Sąd pracy odmawia uznania wypowiedzenia za bezskuteczne tylko w przypadku, gdy uwzględnienie takiego żądania jest niemożliwe z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.
W razie przywrócenia do pracy pracownika szczególnie chronionego należy mu się wynagrodzenie za cały czas pozostawania bez pracy.
Przesłanki ochrony szczególnej:
pełnienie przez danego pracownika funkcji społecznej w zakładzie pracy, która może ściągnąć na niego niechęć pracodawcy (np. członek organu związku zawodowego, społeczny inspektor pracy, członek rady pracowniczej, członek organu samorządu zawodowego)
pełnienie innej służby w interesie społecznym (np. żołnierz w czynnej służbie wojskowej bądź jego żona, parlamentarzysta, radny, radca prawny, radny rady gminy)
przeszłe zasługi dla społeczeństwa (np. kombatanci, inwalidzi wojenni i wojskowi)
trudna sytuacja, w jakiej znajduje się pracownik (np. kobieta w ciąży, pracownik zbliżający się do wieku emerytalnego, osoby represjonowane)
Pracodawca nie może wypowiedzieć żadnemu pracownikowi umowy o pracę w czasie tzw. okresów ochronnych (urlop przez cały czas jego trwania - także bezpłatny, każda nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy - spowodowana chorobą, opieką nad dzieckiem czy tymczasowym aresztowaniem przez okres 3 miesięcy, jeśli nie upłynął jeszcze okres uprawniający pracodawcę do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia). Zakazy te odnoszą się tylko do składania przez pracodawcę oświadczeń woli w okresach nimi objętych, czyli w czasie nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy. Można jednak rozwiązać stosunek pracy w tym okresie w skutek złożonego wcześniej oświadczenia woli o wypowiedzeniu.
Kobiecie ciężarnej oraz kobiecie w okresie urlopu macierzyńskiego nie można złożyć wypowiedzenia ani rozwiązać stosunku pracy wskutek oświadczenia złożonego wcześniej, jeżeli koniec okresu wypowiedzenia przypada w okresie ciąży. Zakazu tego się nie stosuje do pracownic zatrudnionych na okres próbny nieprzekraczający miesiąc.
Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu.
Nie może także wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz