Uniknięcie rozwiązania umowy o pracę - notatki z wykładu stosunków pracy

Nasza ocena:

5
Pobrań: 245
Wyświetleń: 1162
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Uniknięcie rozwiązania umowy o pracę - notatki z wykładu stosunków pracy - strona 1 Uniknięcie rozwiązania umowy o pracę - notatki z wykładu stosunków pracy - strona 2 Uniknięcie rozwiązania umowy o pracę - notatki z wykładu stosunków pracy - strona 3

Fragment notatki:

Urlop wypoczynkowy
Okolicznością uniemożliwiającą pracodawcy rozwiązanie umowy o pracę jest przebywanie pracownika na urlopie wypoczynkowym . Pracodawca nie może więc skutecznie wypowiedzieć umowy o pracę, gdy pracownik przebywa na urlopie. Urlop wypoczynkowy Często zdarza się, że pracownicy obawiając się , że pracodawca ma zamiar wypowiedzieć im umowę o pracę ubiegają ich i składają wniosek o udzielenie urlopu wypoczynkowego. Jeżeli więc pracownik ma podstawy , że pracodawca chce wypowiedzieć mu umowę o pracę może wziąć urlop w ostatnim dniu tygodnia bądź miesiąca.
Urlop wypoczynkowy Przejście pracownika na urlop będzie dla pracodawcy zaskoczeniem i może pokrzyżować plany pracodawcy wypowiedzenia umowy o pracę.
Urlop wypoczynkowy
Oczywiście korzystanie z urlopu w ostatnich dniach miesiąca bądź tygodnia nie stanowi sposobu na uniknięcie wypowiedzenia umowy o pracę , ale stanowi sposób przynajmniej na przedłużenie trwania stosunku pracy.
Choroba lub ciąża Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę także pracownikowi będącemu niezdolnym do pracy w wyniku choroby, ciąży, przebywającemu na urlopie macierzyńskim bądź wychowawczym. Ochrona przysługuje pracownikowi od pierwszego dnia niezdolności do pracy (data ta wskazana jest w zaświadczeniu lekarskim).
Choroba lub ciąża
Jeżeli więc pracownik będzie niezdolny do pracy i uzyska właściwe zaświadczenie lekarskie (druk ZUS-ZLA) przed planowaną przez pracodawcę datą złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę, pracodawca nie będzie mógł skutecznie rozwiązać umowy o pracę z pracownikiem.
Choroba lub ciąża Także pozostawanie przez kobietę w ciąży oraz korzystanie przez z nią z urlopu macierzyńskiego wyklucza wypowiedzenie przez pracodawcę umowy o pracę.
Przeszkodą w wypowiedzeniu umowy o pracę jest nie tylko korzystanie przez pracownicę z urlopu macierzyńskiego, ale także korzystanie przez kobietę z urlopu wychowawczego . Choroba lub ciąża Nowelizacja Kodeksu pracy, która weszła w życie w dniu 1 stycznia 2009 r. wprowadziła istotne novum w zakresie korzystania przez kobietę z urlopu wychowawczego, a tym samym nowe możliwości zapewnienia sobie gwarancji zatrudnienia. Choroba lub ciąża
Kobieta może, zamiast wykorzystać urlop wychowawczy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, złożyć pracodawcy wniosek o obniżenie jej wymiaru czasu pracy, który to wniosek jest dla pracodawcy wiążący.
Związki zawodowe
Warto też pomyśleć o członkostwie w związku zawodowym. Zgodnie z ustawą o związkach zawodowych pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę z ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz