To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
SWATY (RAINY, RAJBY, DZIEWOSŁĘBY) - oficjalna wizyta i rozmowa, która doprowadzała do wiążących ustaleń pomiędzy rodzinami młodych
SWAT - prowadził rozmowy w imieniu rodziców kawalera (pretendenta do ręki panny)
RĘKOWINY (ZARĘCZYNY, PIERŚCIONKI, ZARĘKA) - następowały p zakończonych sukcesem swatach. W najstarszej wersji, młodzi stawali naprzeciwko siebie, po dwóch stronach stołu, podawali sobie prawe dłonie na chlebie, a swat wiązał im je ręcznikiem.
RĘCZNIK OBRZĘDOWY- przechowuje się go do zgonu i kładzie do trumny.
POSAG - w świetle prawa był majątkiem, który zgodnie z intercyzą żona wnosiła mężowi jako swój wkład w koszty utrzymania małżeństwa i rodziny.
WIANO, OPRAWA, REFORMACJA - majątek, który mąż zapisywał żonie w dokumencie zwanym listem wiannym, na swoich dobrach w wysokości wniesionego posagu.
WYPRAWA - oznaczała dobra ruchome: meble, sprzęty gospodarskie, odzież, pościel, zastawę stołową oraz inne rzeczy podarowane pannie młodej przez rodziców.
DOŻYWOCIE - umowa majątkowa zawarta między małżonkami, dotycząca podziału i użytkowania majątku po śmierci jednego z nich.
WIENIEC - oznaczał podarunki, jakie nowożeniec wręczał swojej żonie w dzień ślubu lub rano po spędzonej z nią nocy poślubnej.
ORSZAK WESELNY, DRUŻYNA WESELNA - okazała, barwna świta - reprezentacja obydwu rodów. Tekstami przyśpiewek i pieśni zapowiadał i objaśniał kolejne etapy wesela.
KOŁACZ - pieczony przez starościny w wieczór panieński. Ciasto z pszennej mąki, mleka, jej i cukru. Ważył zwykle kilka kilogramów. Wyrośnięty wróżył długie i szczęśliwe życie, natomiast popękany i z zakalcem oznaczał iż małżeństwo nie będzie zgodne.
ROZPLECINY - przed rozplecinami druhny czesały pannę młodą, zaplatały jej warkocze, wplatając w jeden ciernia, w drugi monety, a matka kładła jej na głowę ślubny wianek. Po przybyciu pana młodego do domu panny następował rozpleciny warkocza panny młodej. Potwierdzały prawo pana młodego do dziewiczego wianka i warkocza narzeczonej.
TULANIE CHLEBA - odbywał się głownie w środkowej Polsce; po powrocie z kościoła i wejściu do domu weselnego. Panna młoda podchodziła do stołu, całowała chleb, p czym toczyła go po krawędzi stołu. Następnie kroiła go i rozdawała wszystkim gościom.
OCZEPINY - odbywały się wieczorem w pierwszy dzień wesela lub po nocy poślubnej. Następowało zdjęcia wianka panieńskiego i założenie pannie młodej czepca, oznaczającego zmianę stanu.
POKŁADZINY - uroczysty pochód gości weselnych prowadzący nowożeńców do sypialni. Uważano je za akt prawomocny zawarcia małżeństwa.
PRZENOSINY, ZWOZINY - przeprowadzka panny młodej i jej ślubnej wyprawy do nowego gospodarstwa, do domu i rodziny męża.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)