Obowiązki kupującego - miejsce i czas zapłaty

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 693
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Obowiązki kupującego - miejsce i czas zapłaty - strona 1 Obowiązki kupującego - miejsce i czas zapłaty - strona 2

Fragment notatki:

Obowiązki kupującego. Podstawowe obowiązki kupującego to: zapłata ceny, odebranie rzeczy. Ad.1) Cena to suma pieniędzy. Cenę strony powinny oznaczyć w umowie, jeżeli nie ustalą ceny i jej wysokości (essentialia negoti) to nie wiadomo czy mamy do czynienia z umową sprzedaży. Nie trzeba konkretyzować ceny, wystarczy że strony ustalą, że cena będzie ustalona według pewnych podstaw jej ustalenia. Strony mogą założyć, że będzie zapłata ceny przyjęta w stosunkach danego rodzaju.
Art.536 §2 mówi, że w razie wątpliwości należy traktować i poczytywać, że chodziło o cenę w miejscu i czasie, w którym rzecz miała być kupującemu wydana (cena rynkowa). Cenę ustalają strony w umowie. W PRL organy państwa współwyznaczały a czasem dyktowały ceny na poszczególne produkty (ceny reglamentowane) np. ceny sztywne (zarówno maksymalne i minimalne) oraz wynikowe art.537 i następne odwołuje się do tych rodzajów cen. Dzisiaj to nie ma znaczenia.
cena wynikowa - ustala się w jaki sposób sprzedawca ma obliczyć cenę za rzecz danego gatunku. Cena wynikowa też może mieć charakter sztywny. Dzisiaj przepisy nie przewidują cen sztywnych. Dzisiaj ustawa z 82 roku o cenach przewiduje tzw. ceny urzędowe ustalane przez Ministra Finansów np. na energię, produkty naftowe, węgiel. Ta ustawa przewiduje 3 rodzaje cen :
urzędowe - ustala organ administracji na podstawie wykazu towarów i usług, uchwalonego przez sejm na wniosek Rady Ministrów. Ta ustawa mówi o cenach towarów i usług (za usługi jest tylko wynagrodzenie nie ma ceny). Przewidywane są te ceny na leki, na usługi świadczone prze publiczną służbę zdrowia, na spirytus luksusowy w butelkach litrowych. Mają charakter maksymalny według ustawy o cenach. Wyjątek rynek rolny - na produkty rolne mogą być ustalane ceny minimalne, chroni się producenta.
regulowane - ustalane przez sprzedawców lub zrzeszenia sprzedawców na podstawie odpowiednich przepisów administracyjnych, mają charakter wynikowy. Mają charakter maksymalny według ustawy o cenach.
Umowne. Cenę strony ustalają w umowie w drodze negocjacji. W tych negocjacjach kupujący może żądać przedstawienia mu podstawy kalkulacji ceny i sprzedawca ma obowiązek przedstawić taką kalkulację. Nie dotyczy to sprzedaży detalicznej .
Jeśli zapłacono cenę wyższą niż maksymalna to sprzedawca ma zwrócić nadwyżkę i zwrot nadwyżki według tej ustawy. Przepisy o nienależytym świadczeniu nie stosuje się. Jeśli strony naruszyłyby ceny regulowane to, to postanowienie o cenie, które naruszyło ustawę zostaję zastąpione przez przepisy ustawy. Jeśli doszło już do spełnienia świadczenia to odpowiednio strony są zobowiązane do nadwyżki

(…)

… z umowy wzajemnej mają być spełnione jednocześnie - więc zapłata ma być w momencie wydania rzeczy.
Odstępstwa są przy sprzedaży wysyłkowej - wydanie następuje z chwilą wręczenia rzeczy sprzedanej przewoźnikowi. Kupujący zobowiązany jest zapłacić cenę dopiero po nadejściu rzeczy do miejsca przeznaczenia (nie wtedy kiedy otrzymał) i po umożliwieniu mu zbadania rzeczy. Często wydanie rzeczy uwarunkowane…
… rzecz i powinien ją przechowywać z należytą starannością - musi ją pilnować, konserwować, składować. Nieodebranie rzeczy w terminie przez kupującego to jest dodatkowe źródło kłopotów dla sprzedawcy.
Wniosek z tego, że odbiór rzeczy to obowiązek kupującego. Jeżeli kupujący nie odbiera rzeczy w terminie to popada w zwłokę nie tylko jako wierzyciel ale też w zwłokę jako dłużnik. Dochodzi więc do zbiegu…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz