Obowiązek informacyjny indywidualny

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 532
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Obowiązek informacyjny indywidualny - strona 1 Obowiązek informacyjny indywidualny - strona 2 Obowiązek informacyjny indywidualny - strona 3

Fragment notatki:

Obowiązek informacyjny indywidualny pozytywny wydźwięk dla pracownika (wie co się z nim dzieje, więc może podjąć swobodną decyzję) ale także dla pracodawcy (informacja może uspokoić niepewność wśród załogi).
może być realizowany w stosunku do związków lub indywidualnie do każdego pracownika(jeśli nie ma związków).
w ciągu 30 dni przed planowanym terminem transferu Treść informacji[art. 23 1 §3]: Art. 23 1 §3 k.p. Jeżeli u pracodawców, o których mowa w § 1, nie działają zakładowe organizacje związkowe, dotychczasowy i nowy pracodawca informują na piśmie swoich pracowników o przewidywanym terminie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, jego przyczynach, prawnych, ekonomicznych oraz socjalnych skutkach dla pracowników, a także zamierzonych działaniach dotyczących warunków zatrudnienia pracowników, w szczególności warunków pracy, płacy i przekwalifikowania; przekazanie informacji powinno nastąpić co najmniej na 30 dni przed przewidywanym terminem przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę. przyczyny prawne i ekonomiczne(podstawa prawna, powody zmiany)
skutki prawne i faktyczne odpowiedzialność za zobowiązania zamierzone działania nowego pracodawcy obowiązek ciąży na dotychczasowym pracodawcy i nowym pracodawcy(każdy informuje swoich). Sankcje z tytułu naruszenia obowiązku informacyjnego: W Polsce przyjęto, że pracownik, wobec którego nie został wykonany obowiązek informacyjny i jeśli brak wykonania tego obowiązku wyrządza szkodę, może domagać się naprawienia szkody na zasadach ogólnych prawa cywilnego.
SN uznał, że naruszenie obowiązku informacyjnego nie jest rażącym naruszeniem obowiązków w rozumieniu art. 55§1 1 co oznacza, że nie może stanowić podstawy dla natychmiastowego rozwiązania stosunku pracy. Prawo wspólnotowe wymaga, aby sankcje za naruszenie tego obowiązku były wysokie i odstraszające, czego z pewnością nie realizuje ustawodawca polski. Obowiązek informacyjny w stosunku do związków zawodowych W sytuacji kiedy w zakładzie pracy funkcjonują związki zawodowe lub inne organizacje przedstawicielskie pracownicze pracodawca ma obowiązek poinformować te związki o planowanym transferze min. na 30 dni przed planowanym terminem przejścia. Jeżeli w danym zakładzie, czy u danego pracodawcy funkcjonuje tylko jeden związek, który dodatkowo obejmuje wszystkich pracowników, to sytuacja jest prosta - pracodawca przesyła informacje do związku. Nie wyklucza to jednak sytuacji w której pracodawca informuje związek zawodowy, a dodatkowo indywidualnie pracowników, którzy do związku nie należą(często tak się dzieje)
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz