Nowelizacja rozporządzenia

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 1057
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Nowelizacja rozporządzenia - strona 1 Nowelizacja rozporządzenia - strona 2 Nowelizacja rozporządzenia - strona 3

Fragment notatki:

NOWELIZACJA ROZPORZĄDZENIA Raczej nie dokonuje się.
Paragraf 129 ZTP.
Prawnie dopuszczalna.
Rozporządzenie nowelizujące wydawane są na podstawie tego samego przepisu upoważniającego (musi obwiązywać) i przez ten sam organ, co wydał zmieniające rozporządzenie lub ten, który przejął kompetencję danego organu.
W tytule powinien być zamieszczony zwrot: „Rozporządzenie zmieniające w sprawie …”.
§1 w rozporządzeniu (tytuł, data, organ, przedmiot) wprowadza się następujące zmiany …
Zmiana rozporządzenia następuje w kilku postaciach:
Uchylenie niektórych przepisów.
Zastąpienie przepisów istniejących przepisami innej treści.
Dodanie nowych przepisów.
Przepis zmieniany przytaczamy w pełnym brzmieniu.
Przepisy stanowiące zasady ogólne i normy programowe.
§21 ust. 2 ZTP - pośród przepisów ogólnych można znaleźć przepisy wspólne dla większości (lub dla wszystkich) przepisów merytorycznych ustawy. Przepisy te mogą być:
Ustanawiającymi przepisy prawa (nie nadają się by być samodzielną podstawą rozstrzygnięcia, bo ich charakter ma większy stopień ogólności w porozumieniu z innymi normami, np. art. 2 Konstytucji. Te przepisy nie mogą być podstawą rozstrzygnięcia, ale mogą pojawić się w rozstrzygnięciu i muszą im wtedy towarzyszyć przepisy szczegółowe, które konkretyzują ją).
Normy programowe skierowane są do państwa i nakazują realizację pożądanego stanu rzeczy, charakterystyczne jest to, że nie precyzują jakie zachowanie w tym celu ma być podjęte. Są zawarte w przepisach Konstytucji ale też w innych ustawach np. ustawa o ochronie praw zwierząt. To przepis kierowany do państwa i jest powiedziane jakie ma obowiązki. Środki przysługujące jednostce, a mające wpływ na jakość prawa. Prawo do inicjatywy obywatelskiej (100 tysięcy obywateli może wnieść projekt ustawy, ale najpierw muszą złożyć komitet składający się z min 15 osób, a potem zbieranie podpisów).
Skarga konstytucyjna:
Przysługuje wszystkim/każdemu czyje konstytucyjne prawa i wolności zostały naruszone.
Należy wyczerpać przyznaną drogę prawną.
Środek subsydiarny (pomocniczy) przysługuje po wyczerpaniu wszystkich środków.
Jest niezależna od obywatelstwa (cudzoziemca nie może jednak dotyczyć prawa azylu, praw zastrzeżonych dla obywatela np. prawo wyborów do Sejmu i Senatu).
Osoby prawne prywatne mogą wnosić skargę, ALE! Osoby prawne prawa publicznego nie mogą wnieść, bo one musiałyby czynić to przed samym sobą (nie są uprawnione). SK 70/05 (w pełnym składzie) TK potwierdził, że osoby prawne prawa publicznego nie są uprawnione, ale może wystąpić z wnioskiem. Dodatkowo Łętowska stwierdziła, że gmina, gdy nie działa jako gmina, powinna mieć możliwość wniesienia skargi konstytucyjnej (zdania odrębne).


(…)

… skargi:
Przymus adwokacko - radcowski - albo radca albo adwokat mogą sporządzić, chyba że osoba posiada tytuł prof. Dr hab. Nauk prawnych (służy to ochronie przed nadmiernym wpływaniem skarg).
Wolna od opłat
1 sędzia rozpatruje wstępnie, jak odrzuci to jest zażalenie, wiele skarg ma braki formalne.
Skarga wnoszona w terminie zawitym - 3 miesiące od doręczenia prawomocnego wyroku/decyzji/rozstrzygnięcia…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz