Nieświadomość zbiorowa

Nasza ocena:

3
Pobrań: 105
Wyświetleń: 868
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Nieświadomość zbiorowa - strona 1 Nieświadomość zbiorowa - strona 2 Nieświadomość zbiorowa - strona 3

Fragment notatki:

NIEŚWIADOMOSC ZBIOROWA (kolektywna, ogólnoludzka) -produkt ewolucyjnego rozwoju człowieka, psychiczne "dziedzictwo" ludzkości zawarte w każdym z nas.
Zawiera reprezentacje ( archetypy ) dotyczące pewnych powtarzających się, kluczowych doświadczeń ludzi dawnych epok.
Owe reprezentacje -to nie gotowa wiedza, ale predyspozycje (inklinacje) rzutowane na świat zewnętrzny.
ARCHETYP (1) jest uniwersalną formą pojęciową (ideą), zawierającą znaczny ładunek afektywny. Wyznacza sposób rozumienia przez człowieka różnych sytuacji i reakcje emocjonalne na te sytuacje.
(2) Przykłady archetypów: matki (MatkiZiemi), narodzin, śmierci, mocy, bohatera, dziecka, Boga, demona, mędrca, itp.
(3) Najważniejsze archetypy, tworzące istotne składniki struktury osobowości -to persona, animai animus, cień, oraz jaźń.
(4) Archetyp może stanowić "jądro kompleksu", które przyciąga do siebie różne doświadczenia.
(5) Najlepsze źródło wiedzy o archetypach: mity, symbole kulturowe (religia, mitologia), sny, wizje, rytuały, dzieła sztuki, a także objawy neurotyczne i psychotyczne.
Persona -maska, jaką jednostka przyjmuje dostosowując się do obyczajów i tradycji społecznych, rola przypisana jednostce przez społeczeństwo (często ukrywa prawdziwą naturę jednostki).
Jeżeli ego identyfikuje się z personą -jednostka lepiej uświadamia sobie rolę, jaką odgrywa, niż swoje autentyczne odczucia.
Animus i Anima -archetyp męski u kobiety i żeński u mężczyzny.
Zbiorowe wyobrażenia kobiety lub mężczyzny,
-sprawiające że każda z płci przejawia cechy płci przeciwnej ,
-wpływające na sposób reagowania na przedstawicieli płci przeciwnej.
Cień -"ciemna", zwierzęca strona ludzkiej natury (reprezentacja pierwotnych popędów, jakie człowiek odziedziczył po swoich zwierzęcych przodkach).
Archetyp odpowiedzialny za pojawianie się społecznie nieakceptowanych myśli, uczuć i działań, które bądź ukrywane są przez Personę, bądź represjonowane są do nieświadomości osobowej.
Jaźń -reprezentuje ludzkie dążenie do pełni i jedności własnej osoby.
Jaźń jest centrum osobowości (leży pomiędzy świadomym ego a systemami nieświadomości). Centrum to scala inne systemy i zapewnia osobowości jedność, równowagę i stabilność.
Archetyp ten motywuje ludzi do samourzeczywistnienia , tj. wyrażenia samego siebie dzięki procesowi indywiduacji - osiągnięcia zarazem zróżnicowania osobowości i harmonii wewnętrznej (integracji).
Archetyp jaźni ujawnia się w dość późnym stadium rozwoju osobowości (kiedy inne jej elementy są już rozwinięte i zróżnicowane), gdy człowiek osiągnie już wiek średni ( wyraża się m.in. w dążeniach religijnych, filozoficznych, "mądrości życiowej" itp).


(…)

…, oraz funkcja niższa (stłumiona, nieświadoma, przejawia się w snach i fantazjach). Synteza tych funkcji -gdy jaźń w pełni urzeczywistniona.
WKŁAD C.G. JUNGA DO PSYCHOLOGII (rozwój psychoanalizy, psychologii humanistycznej, psychologii kulturowej, teorii cech).
WYKŁAD 5/6
Kategorie opisu różnic indywidualnych
Cecha (właściwość)
Wymiar
Czynnik
Styl
Typ
Pojęcie typu wg W. Sterna:
Typ to: „dominująca dyspozycja…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz