Teoria Jung

Nasza ocena:

3
Pobrań: 665
Wyświetleń: 1813
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Teoria Jung - strona 1 Teoria Jung - strona 2

Fragment notatki:

TEORIA JUNGA Kluczowe u niego znaczenie mają pojęcia nieświadomości zbiorowej i indywidualnej. Nieświadomość zbiorowa ma charakter kulturalny. Doświadczenia zbiorowości jest kodowane w organizm człowieka. W religii sztuce są ukryte myśli wspólne dla wielu kultur. W każdej jednostce nieświadomość zbiorowa odżywa na nowo, dziedziczymy ją jako dyspozycje do pewnego przeżywania dziedziczności. Archetypy to pewne formy gotowości do pewnego stylu doświadczania, przeżywania. Nieświadomość zbiorowa jest efektem myślenia o człowieku w wymiarze kulturowym. Wymiar biologii (instynkty) i wymiar kultury (archetypy).
Energia psychiczna generuje się dzięki opozycjom: świadomość - nieświadomość, instynkt - archetyp. Zasada ekwiwalencji czyli dążenia do równowagi i zasada entropii. Dążenie do idealnego rozkładu energii reprezentowany przez mandale to rozwój osobowości.
Według Junga ego jest centrum osobowości, życia psychicznego, jest archetypem. Jest wrodzone. Nie ma ono elementów nieświadomych dlatego zapewnia poczucie tożsamości. Ono przeciwstawia się jaźni. Drugim archetypem jest maska, fałszywe oblicze, persona. Ujawnia się w momencie prezentacji publicznej. To są oczekiwania, role społeczne. Pełni funkcje obronne, mówi jak będę siebie ujawniał otoczeniu, zapewnia tez komunikację z otoczeniem. Archetypy to źródła energii. Aby maska była dobrze wykorzystana, rozwinięta musi uwzględniać współdziałanie trzech czynników: jednostkową konstytucję fizyczna i psychiczną, z osobistym ideałem, z ideałem otoczenia. Te elementy muszą być w harmonii. Cień: ciemna strona osobowości, coś co jest zwierzęce, gdy pojawiają się wymagania moralne wtedy ujawnia się cień. Cień jest opozycją do moralności. Jest on szansą rozwoju moralnego. Negacja celu powoduje, że widzę wszystko zło w innych ludziach. Na zasadzie projekcji człowiek wyzbywa się napięcia ale zrzuca to na innych ludzi gdy nie akceptuje swojego cienia.
Kompleks to zorganizowana konstelacja doświadczeń czyli emocji, myśli spostrzeżeń odnoszących się do rzeczywistości. Może on dominować nad całą osobowością dlatego trzeba znać kompleksy by zrozumieć kierunek rozwoju.
Anima i animus - pierwiastki przeciwnych płci w osobowości. Są rezerwuarem ogromnej energii.
U Junga libido to opisowe pojęcie całej energii psychicznej. Podkreśla wagę seksualności.
Najbardziej nieświadomy archetyp: jaźń. Oznacza jedność, całościowość osobowości. Zawiera w sobie energię i cel do którego dążymy w toku rozwoju. Jaźń jest umieszczona w centrum osobowości. Jaźń mogłaby kontrolować energię z różnych obszarów osobowości. Na początku ego jest centrum osobowości a w miarę rozwoju to ma być jaźń. Celem osobowości jest dojście do jaźni, do pełnej harmonii, idealnego rozkładu energii.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz