Nauka o organizacji- wykłady

Nasza ocena:

5
Pobrań: 1204
Wyświetleń: 4620
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Nauka o organizacji- wykłady - strona 1 Nauka o organizacji- wykłady - strona 2 Nauka o organizacji- wykłady - strona 3

Fragment notatki:Nauka o organizacji i zarządzaniu

Nauka o organizacji- jako dyscyplina wiedzy, należy do dziedzin nauk ekonomicznych, a szerzej nauk humanistycznych.
Od szczegółu do ogółu.

Nauka ta ma charakter interdyscyplinarny, gdyż jest zasilana przez inne nauki, czerpie materiał do swych rozważań i uogólnień z wielu innych nauk. Wśród nich można wymienić:
psychologię(indywidualną i społeczną), socjologię (zbiorowości), antropologię kulturową, fizjologię (wpływ warunków pracy) oraz ergonomię (dopasowanie narzędzi pracy)
teorię ekonomii (sprawnościowy punkt widzenia, maksymalizacja uzyskanych punktów), ekonomikę pracy, produkcji, finanse i badania rynku
analizę matematyczną, statystykę
informatykę, teorie gier (optymalizacja zachowań w przypadku konfliktu interesów, inżynierię systemów)Nauka o organizacji to dyscyplina naukowa zajmująca się zorganizowanym zbiorowym działaniem ludzi, którzy głównym przedmiotem badań są organizacje funkcjonujące w różnych sferach życia społeczno-gospodarczego.

Cele przedsiębiorstwa

Przetrwanie- to cel wprowadzony z definicji przedsiębiorstwa, stosowanej w cybernetyce, według którego jest ono układem złożonym, podobnym do organizmu żywego, który kieruje się kryterium najdłuższego zachowania organizmu przy życiu.

Rozwój przedsiębiorstwa- polega na wprowadzaniu innowacji produktowych, procesowych, strukturalnych oraz innowacjo w dziedzinie organizacje i zarządzania, a więc zmian systemów przedsiębiorstwa oraz na kreowaniu zmian otoczenia (konkurencyjnego) zapewniającego przedsiębiorstwu osiągnięcie i utrzymanie (także zwiększanie) przewagi konkurencyjnej.

Wzrost przedsiębiorstwa- może być osiągany poprzez realizacje coraz wyżej parametryzowanych celów wyrażonych ilościowo( zwiększenie przychodów za sprzedaży, zwiększenie udziałów na rynku

... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz