Nauka o organizacji- wykłady

Nasza ocena:

5
Pobrań: 735
Wyświetleń: 3906
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Nauka o organizacji- wykłady - strona 1 Nauka o organizacji- wykłady - strona 2 Nauka o organizacji- wykłady - strona 3

Fragment notatki:Nauka o organizacji i zarządzaniu

Nauka o organizacji- jako dyscyplina wiedzy, należy do dziedzin nauk ekonomicznych, a szerzej nauk humanistycznych.
Od szczegółu do ogółu.

Nauka ta ma charakter interdyscyplinarny, gdyż jest zasilana przez inne nauki, czerpie materiał do swych rozważań i uogólnień z wielu innych nauk. Wśród nich można wymienić:
psychologię(indywidualną i społeczną), socjologię (zbiorowości), antropologię kulturową, fizjologię (wpływ warunków pracy) oraz ergonomię (dopasowanie narzędzi pracy)
teorię ekonomii (sprawnościowy punkt widzenia, maksymalizacja uzyskanych punktów), ekonomikę pracy, produkcji, finanse i badania rynku
analizę matematyczną, statystykę
informatykę, teorie gier (optymalizacja zachowań w przypadku konfliktu interesów, inżynierię systemów)Nauka o organizacji to dyscyplina naukowa zajmująca się zorganizowanym zbiorowym działaniem ludzi, którzy głównym przedmiotem badań są organizacje funkcjonujące w różnych sferach życia społeczno-gospodarczego.

Cele przedsiębiorstwa

Przetrwanie- to cel wprowadzony z definicji przedsiębiorstwa, stosowanej w cybernetyce, według którego jest ono układem złożonym, podobnym do organizmu żywego, który kieruje się kryterium najdłuższego zachowania organizmu przy życiu.

Rozwój przedsiębiorstwa- polega na wprowadzaniu innowacji produktowych, procesowych, strukturalnych oraz innowacjo w dziedzinie organizacje i zarządzania, a więc zmian systemów przedsiębiorstwa oraz na kreowaniu zmian otoczenia (konkurencyjnego) zapewniającego przedsiębiorstwu osiągnięcie i utrzymanie (także zwiększanie) przewagi konkurencyjnej.

Wzrost przedsiębiorstwa- może być osiągany poprzez realizacje coraz wyżej parametryzowanych celów wyrażonych ilościowo( zwiększenie przychodów za sprzedaży, zwiększenie udziałów na rynku

... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz