Myśl polityczna - rozważania metodologiczne

Nasza ocena:

5
Pobrań: 154
Wyświetleń: 1498
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Myśl polityczna - rozważania metodologiczne - strona 1 Myśl polityczna - rozważania metodologiczne - strona 2

Fragment notatki:


1. Myśl polityczna co obejmuje?
Obejmuje swoimi zainteresowaniami wszelkie publiczne zachowania jednostek i grup społecznych, które odnoszą się do wzajemnych relacji między jednostkami, grupami i wytworami ich działań
czym się zajmuje? (o co pyta?)
czy i dlaczego chcemy być wolni?
Jakie warunki muszą być po temu spełnione?
Jak powinien wyglądać pożądany ład społeczny?
Co spowodować by zmierzano we właściwym kierunku?
2. Dlaczego warto się zajmować myślą polityczną?
Ponieważ istnieją pewne zachowania typowe, pewne prawidłowości, które nigdy nie mają charakteru absolutnego, ale które jednak ze znaczną doząprawdopodobieństwa pozwolą przewidzieć zachowania w przyszłości. (W większości dzieła myślicieli są w zdumiewającym stopniu aktualne)
3. Po co zajmujemy się myślą polityczną?
Bo jest to ciekawe :-)
4. Tak rozumiana myśl polityczna ma ścisły związek z polityką, ta z kolei jako podmiot ma związane z sobą 2 wymiary:
praktyka (działania polityczne)
refleksja (myślenie polityczne)
5. Podejmowanie badań nad polityką wymaga syntetycznych studiów i analiz z 5 powodów:
podmiot polityki podejmuje działania uruchamiając procesy polityczne. Podmiot musi być poinformowany, korzysta z posiadanych informacji o rzeczywistości politycznej
myśl polityczna jest zapisem subiektywnych cech charakteryzujących podmiot polityki (styl myślenia, wzorzec ideologii, podstawowe wartości. Może charakteryzować w wypowiedzianych przez podmiot myślach, np. „ państwo, państwo, po stokroć państwo! ” Skwerczyńskiego, czy państwo narodu dobrem najwyższym )
jest ona zapisem hierarchii preferencji danego podmiotu polityki, który poprzez podejmowane decyzje polityki stara się je realizować (np. socjalizm- hasła wolności społecznej)
myśl polityczna zawiera zestawienia różnych alternatyw decyzyjnych, jak i uzasadnienie wyboru jednej z nich, uznanej za optymalną
myśl polityczna jest zapisem uzasadnienia podjętych decyzji
6. Myśl polityczna jest to wszelka forma refleksji nad polityką (pojmowanej jako sfera rzeczywistości, w której dany podmiot może realizować swoje interesy poprzez stosunki i mechanizmy społeczne związane ze sprawowaniem władzy). Ujęta jest wg 4 kontekstów:
kontekst pragmatyczny- z niego wynika wpływ myśli politycznej, jako elementu, na procesy polityczne, za pośrednictwem działań podejmowanych przez podmioty tworzące myśl polityczną (politycy, ruchy społeczne, organizacje, instytucje).
Kontekst kulturowy- myśl polityczna jest odbiciem istniejącej kultury, w tym kultury politycznej i dominujących w niej wartości i konfliktów ideowych (przynależność do polityki obliguje do przestrzegania kultury politycznej)


(…)

… jest odbiciem istniejącej kultury, w tym kultury politycznej i dominujących w niej wartości i konfliktów ideowych (przynależność do polityki obliguje do przestrzegania kultury politycznej)
kontekst filozoficzny- określona struktura i treści, które podlegają ewolucji i wymianie (schematyczność: przyczyna-> przebieg-> skutek zjawisk [zjawisk nie stałych, nie constans])
kontekst sojologiczny- myśl polityczna…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz