Możliwości stosowania elementów tradycyjnego i nowego wychowania w edukacji współczesnej - referat

Nasza ocena:

5
Pobrań: 350
Wyświetleń: 3738
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Możliwości stosowania elementów tradycyjnego i nowego wychowania w edukacji współczesnej - referat - strona 1 Możliwości stosowania elementów tradycyjnego i nowego wychowania w edukacji współczesnej - referat - strona 2 Możliwości stosowania elementów tradycyjnego i nowego wychowania w edukacji współczesnej - referat - strona 3

Fragment notatki:

Referat został przygotowany na zajęcia z przedmiotu pojęcia i systemy pedagogiczne. Zajęcia prowadzone są na Górnośląskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej a prowadzi je doc. dr Mirosław Wójcik. Dokument ma 4 strony i porusza zagadnienia takie jak: Johan Fridrich Herbart, tradycyjny system wychowania, nauka katolicka, dominacja nauczyciela nad uczniem, John Dewey, synkretyzm, M. Domaszkiewicz.


Bibliografia:
1. Kupisiewicz Cz., Podstawy dydaktyki ogólnej, Warszawa 1995

(…)

… była izolacją dla wychowanków, zawierała program nauczania wg którego uczeń musiał się dostosować. Taką wiedzę wpajał jaką mu dawał nauczyciel, mistrz. To sprawiało, że wychowanek widział tylko fragment rzeczywistości, czyli desygnat. Układa się ucznia w systemie pojęć, musi on znać pojęcia i umieć je interpretować to wtedy będzie posiadał wiedzę. Uczeń jest wewnętrznie zmuszony przymusem zewnętrznym…
… wykorzystać (fragmentaryzm- to co człowiek może uczynić dla siebie, dla bliskiego otoczenia; utylitaryzm- „utylia”, czyli użytek, użytek dla kogoś). Uważał, że człowiek z natury jest stwórczy, musi działać inaczej zgnije w bezczynności. Dlatego też była to szkoła pracy. Każdy wymiar życia ma element pracy. Dostrzegał i dawał szansę dzieciom postrzegać świat w całej okazałości (synkretyzm- świat jawi…
… to w jaki sposób uzyskać certyfikację (czy ukończyło się dany poziom szkolnictwa); po drugie primo, rzeczywistość jest ustawiona w segmentach, jest ustandaryzowana oraz po trzecie primo, w wyniku wszystkich eksperymentów jest to nie możliwe - dlatego powstał ruch oporu essencjonalistów na czele z M. Domaszkiewiczem. Zatem w edukacji trzeba wrócić do tego co jest sercem, istotą pedagogiki. Zatem ze względu na omawianą…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz