Mikrotunele

Nasza ocena:

5
Pobrań: 14
Wyświetleń: 553
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Mikrotunele - strona 1 Mikrotunele - strona 2

Fragment notatki:

Mikrotunele.
Mikrotunelowanie jest związane z techniką budowy instalacji podziemnych w rejonach silnie rozwiniętej infrastruktury podziemnej wielkich miast lub terenów przemysłowych. W tych warunkach budowa instalacji metodami odkryw­kowymi w wykopach jest absolutnie niemożliwa, zwłaszcza jeśli chodzi o przeprowa­dzenie nowoczesnych magistrali instalacyjnych. Urządzenia takie muszą być lokalizo­wane głęboko pod ziemią poniżej istniejącego uzbrojenia i można je wykonywać jedy­nie metodą podziemną. Budowa tradycyjnego tunelu byłaby zbyt kosztowana, a jego nazbyt duży przekrój poprzeczny całkowicie nieuzasadniony. Powstała potrzeba budo­wy tuneli o małych przekrojach, o średnicy powyżej 2 m. Takiego tunelu nie można bu­dować metodami tradycyjnymi, nie jest on dostępny dla załóg roboczych.
Mikrotunele są wykonywane za pomocą automatów, robotów. Robotem staje się między innymi całkowicie zmechanizowana i zautomatyzowana tarcza przystosowana do wymiarów mikrotunelu.
Elementem wyjściowym budowy jest szyb łub komora, w której zlokalizowane są urządzenia odbioru urobku i dostawy materiałów, elementów budowlanych oraz pulpit sterowniczy wyposażony w system komputerowego sterowania i telewizyjnego syste­mu kontroli procesów tunelowania. Tarcza wyruszając w trasę samodzielnie drąży wy­robisko i usuwa urobek. Służy do tego albo pełna mechanizacja albo hydromechanizacja robót. Automatycznie podawane są również elementy obudowy, które montują ro­boty sterowane centralnie za pulpitem. Całość robót może być prowadzona według odpowiedniego programu komputerowego. Po wykonaniu tunelu tarcza-robot wcho­dzi do następnej komory czy szybu i może być przeznaczona do budowy następnego mikrotunelu. W odróżnieniu od wielkowymiarowej tarczy normalnych budowli pod­ziemnych, tarcze do budowy mikrotuneli są urządzeniami o wielokrotnym zastosowa­niu i mogą być całkowicie zamortyzowane.
Przykład mikrotuneli jest wyraźnym przesłaniem, że budowa tuneli metodą tarczo­wą stwarza warunki do pełnej automatyzacji robót podziemnych. Jest to więc metoda, która sprzyja postępowi tych robót i rokuje nadzieje na pełne ich upowszechnienie w warunkach wysokorozwiniętej gospodarki przemysłowej.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz