To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Mikrotunele.
Mikrotunelowanie jest związane z techniką budowy instalacji podziemnych w rejonach silnie rozwiniętej infrastruktury podziemnej wielkich miast lub terenów przemysłowych. W tych warunkach budowa instalacji metodami odkrywkowymi w wykopach jest absolutnie niemożliwa, zwłaszcza jeśli chodzi o przeprowadzenie nowoczesnych magistrali instalacyjnych. Urządzenia takie muszą być lokalizowane głęboko pod ziemią poniżej istniejącego uzbrojenia i można je wykonywać jedynie metodą podziemną. Budowa tradycyjnego tunelu byłaby zbyt kosztowana, a jego nazbyt duży przekrój poprzeczny całkowicie nieuzasadniony. Powstała potrzeba budowy tuneli o małych przekrojach, o średnicy powyżej 2 m. Takiego tunelu nie można budować metodami tradycyjnymi, nie jest on dostępny dla załóg roboczych.
Mikrotunele są wykonywane za pomocą automatów, robotów. Robotem staje się między innymi całkowicie zmechanizowana i zautomatyzowana tarcza przystosowana do wymiarów mikrotunelu.
Elementem wyjściowym budowy jest szyb łub komora, w której zlokalizowane są urządzenia odbioru urobku i dostawy materiałów, elementów budowlanych oraz pulpit sterowniczy wyposażony w system komputerowego sterowania i telewizyjnego systemu kontroli procesów tunelowania. Tarcza wyruszając w trasę samodzielnie drąży wyrobisko i usuwa urobek. Służy do tego albo pełna mechanizacja albo hydromechanizacja robót. Automatycznie podawane są również elementy obudowy, które montują roboty sterowane centralnie za pulpitem. Całość robót może być prowadzona według odpowiedniego programu komputerowego. Po wykonaniu tunelu tarcza-robot wchodzi do następnej komory czy szybu i może być przeznaczona do budowy następnego mikrotunelu. W odróżnieniu od wielkowymiarowej tarczy normalnych budowli podziemnych, tarcze do budowy mikrotuneli są urządzeniami o wielokrotnym zastosowaniu i mogą być całkowicie zamortyzowane.
Przykład mikrotuneli jest wyraźnym przesłaniem, że budowa tuneli metodą tarczową stwarza warunki do pełnej automatyzacji robót podziemnych. Jest to więc metoda, która sprzyja postępowi tych robót i rokuje nadzieje na pełne ich upowszechnienie w warunkach wysokorozwiniętej gospodarki przemysłowej.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)