Dokładna tematyka notatki jest następująca: ekosystem, energia, ekolog, Arthur Tansley, ecological system, biocenoza, biotop, (środowisko zewnętrzne), środowisko abiotyczne, konsumenci, reducenci, podstawowy podział ekosystemów, biom, rodzaje biomów, strefowe (zonalne), niestrefowe (azonalne), pozastrefowe (ekstrazonalne), formy azotu organicznego w glebie, glicerofosforany, aminy, witaminy i pestycydy, przemiany azotu w glebie, przemiany form mineralnych azotu, proces amonifikacji, proces nitryfikacji, stabilizacja azotu organicznego, amonifikacja, nitryfikacja, denitryfikacja, populacja i jej cechy, zasięg przestrzenny, liczebność, rozrodczość, zagęszczenie, śmiertelność, struktura przestrzenna populacji, rozmieszczenie równomierne, rozmieszczenie przypadkowe, rozmieszczenie skupiskowe, struktura wiekowa populacji, prawo tolerancji shelforda, prawo minimum Liebiga, struktura płciowa, stenobionty, eurobionty, osobniki w populacji.
Ekosystem to zespół żywych organizmów tworzących biocenozę łącznie ze wszystkimi elementami środowiska nieożywionego, czyli z biotopem. Każdy naturalny ekosystem stanowi układ otwarty i funkcjonuje dzięki przepływowi energii i krążeniu materii. Energia przepływa jednokierunkowo strumieniem w układzie otwartym, materia natomiast krąży w ekosystemie w obiegu zamkniętym. Najważniejszym źródłem energii w ekosystemach jest energia słoneczna. Niecała docierająca energia zostaje skumulowana w organizmach. Część z niej jest wykorzystana do podstawowych procesów metabolicznych i budowy własnych struktur organizmów, ale część tracona jest bezpowrotnie w postaci ciepła.
Ekosystem to jedno z podstawowych pojęć w ekologii. Termin ten został utworzony przez brytyjskiego ekologa Arthura Tansley'a w 1895 roku jako skrót od angielskich słów ecological system.Na ekosystem składają się dwa składniki:
biocenoza - czyli ogół organizmów występujących na danym obszarze powiązanych ze sobą w jedną całość różnymi zależnościami,
biotop - czyli nieożywione elementy tego obszaru, a więc: podłoże, woda, powietrze (środowisko zewnętrzne).
Ekosystem stanowi funkcjonalną całość, w której zachodzi wymiana materii między biocenozą i biotopem. Ekosystem stanowi największą jednostkę funkcjonalną biosfery. Przykłady ekosystemów:
staw
las
dżungla
łąka
moczary
rafa koralowa
pole
plantacja sosnowa
ocean
wybrzeża morskie
dolny bieg rzeki
Ekosystem ma zazwyczaj czteropoziomową strukturę pokarmową. Te poziomy to:
środowisko abiotyczne - materia nieożywiona w środowisku,
producenci - organizmy samożywne, które użytkują wyłącznie abiotyczną część ekosystemu,
konsumenci - organizmy cudzożywne (głównie zwierzęta),
reducenci - destruenci czyli bakterie i grzyby powodujące rozkład materii organicznej.
Podstawowy podział ekosystemów:
lądowe
wodne
sztuczne
naturalne
Biom - duży obszar o jednakowym klimacie, charakterystycznej szacie roślinnej i szczególnym świecie zwierzęcym. Typ roślinności biomu jest charakterystyczny, choć skład gatunkowy może być różny w zależności od położenia geograficznego. Podobnie rzecz się ma ze składem gatunkowym zwierząt.
Przyczyną pewnego zamieszania w terminologii ekologicznej dotyczącej tego tematu jest fakt, że ekolodzy anglojęzyczni czasem używają wymiennie określenia biom i formacja roślinna. W ujęciu powszechnie przyjętym biom jest pojęciem abstrakcyjnym, rodzajem kategorii, grupującej jednostki niższe. Jednakże należy pamiętać, że zespoły wchodzące w skład poszczególnych biomów mogą w ogóle nie być spokrewnione. Przykład
(…)
…. Tolerancję organizmów na różne czynniki środowiska opisują prawa: Prawo tolerancji Shelforda, które podaje, że możliwość bytowania organizmów określają dwie skrajne wartości, tzw. ekstrema działającego czynnika: minimum i maksimum. Tę rozpiętość zmian od minimum do maksimum nazywamy zakresem tolerancji . Prawo minimum Liebiga, które określa możliwość rozwoju organizmu. Intensywność rozwoju określa…
… składnikami, takimi jak: lignina, tanina, chinony,
2. tworzenie bilogicznie odpornych kompleksów azotowych w wyniku reakcji form mineralnych azotu z ligniną lub substancjami próchnicznymi,
3. adsorpcja składników azotowych przez minerały ilaste,
4. formowanie kompleksów pomiędzy organicznymi formami azotu a wielowartościowymi kationami (np. Fe), które są stabilne.
Stosunek C:N
Dostępność dla roślin azotu…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)