MIGRACJE JAKO KWESTIA SPOŁECZNA Migracje to przemieszczenie ludności związane ze zmianą miejsca zamieszkania (pobytu stałego lub czasowego) połączone z przekroczeniem granicy administracyjnej podstawowej jednostki terytorialnej. Emigracja to odpływ ludności z danego obszaru, natomiast imigracja to napływ ludzi na dany teren. Repatriacja to powrót do ojczyzny osób przebywających przymusowo dłuższy czas poza granicami swego kraju, powrót emigrantów do kraju pochodzenia z przywróceniem obywatelstwa- zazwyczaj ma charakter zorganizowanej akcji na szeroką skalę, natomiast readmisja to przekazanie danemu państwu cudzoziemców, którzy przybyli z jego terytorium.
Czynniki wpływające na ruch wędrówkowy ludności podzielić można na czynniki zmuszające ludzi do opuszczenia miejsca zamieszkania, są to tzw. „push factors”, oraz czynniki przyciągające ludność na dany obszar, tzw. „pull factors.
W roku 2006 do miast napłynęło 256 tys. osób, natomiast odpłynęło 291 tys.
Saldo migracji w miastach na 1000 osób wynosiło -1,5.
Na tereny wiejskie w 2006 roku napłynęło ponad 217 tys. osób, odpłynęło znacznie mniej - 182 tys. osób.
W Polsce istnieje też zjawisko migracji niepełnych . Cechuje je to, że zwykle są to wyjazdy na krótki okres, zarobki z tego wyjazdu są istotną częścią dochodu danej rodziny oraz ze względu na nieprzestrzeganie reguł administracyjnych dotyczących cudzoziemców nie są ujmowane w statystykach.
W Polsce saldo migracji jest ujemne. Znacznie więcej osób imigruje niż przyjeżdża. Najniższe saldo miało miejsce w 2006 roku gdzie różnica wynosiła ponad 36tyś osób. Osoby emigrujące to przede wszystkim osoby z wykształceniem średnim i podstawowym. Znacznie więcej wyjeżdża mężczyzn. Związek z polityką społeczną Polityka społeczna jako działalność ma za zadanie wyrównywać szanse życiowe migrantów oraz asekurować ich w nowym miejscu pobytu. Zadania polityki społecznej w zakresie migracji dotyczą zatem dążenia do jak najlepszych warunków życia migrantów, pomocy w znalezieniu pracy, integracji i adaptacji z nowym otoczeniem. Oprócz tego państwo powinno ułatwić integrację z ludnością miejscową.
Urząd Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców - UNHCR jest międzynarodowym podmiotem zajmującym się kwestią migracji.
W kwietniu 2006 roku powstał Departament Migracji przy Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, jego dyrektorem jest Janusz Grzyb
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)