Międzynarodowe stosunki podatkowe

Nasza ocena:

5
Pobrań: 469
Wyświetleń: 1022
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Międzynarodowe stosunki podatkowe - strona 1 Międzynarodowe stosunki podatkowe - strona 2 Międzynarodowe stosunki podatkowe - strona 3

Fragment notatki:

Międzynarodowe stosunki podatkowe
Zyskuje to na znaczeniu wraz z przepływem kapitału, towarów, ludzi. Relacje podatkowe są istotne wraz z integracją. Podatek jest to publicznoprawne(nakładane przez władze publiczne wg. obowiązujących zasad prawnych), nieodpłatne(państwo do niczego się nie zobowiązuje, mimo, że płacimy podatki), przymusowe(państwo przewiduje sankcje za niepłacenie podatków) oraz bezzwrotne(nie podlega zwrotowi nawet jeżeli władza nie realizuje swoich zadań, na które były przeznaczone (nie można zażądać zwrotu) świadczenie pieniężne nakładane z mocy prawa(w Polsce ustawa Ordynacja podatkowa z dnia 29 sierpnia 1997 r. z późniejszymi zmianami) przez państwo lub inne organy władzy publicznej(np. gmina) na osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej.
Funkcje podatków:
1) Fiskalna - źródło dochodów budżetu państwa, gwarantują finansowanie wydatków publicznych(funkcja pierwotna, najstarsza, służą finansowaniu wydatków na wojsko, służbę zdrowia, państwo ma do wypełnienia pewne zadania, pierwsze podatki to daniny o charakterze niepieniężnym, po raz pierwszy podatek nałożyli Anglicy podczas wojny z Napoleonem) 2) Redystrybucyjna - instrument przesuwania dochodów pomiędzy różnymi grupami społecznymi(państwo jako Robin Hood- by skierować środki dla tych, którym brakuje, ci dobrze prosperujący muszą się dzielić)
3) Stymulacyjna - instrument oddziaływania na decyzje podmiotów gospodarczych w celu skorelowania ich z założeniami polityki gospodarczej i społecznej państwa(stymuluje działania przedsiębiorstw, aby zgrać je z działaniami państwa; interesy nie zawsze są zgodne, dlatego państwo stosuje podatki, państwo chce mieć wpływ na całą gospodarkę- może zakazać określonej działalności lub obniżyć podatki, jeśli chce pobudzić działalność). Klasyfikacje podatków: 1) Kryterium jedności podmiotu opodatkowania(osoba zobowiązana do wyliczenia i zapłacenia podatku)
bezpośrednie(np. CIT- firma, PIT- my, osoby fizyczne)
pośrednie(np. VAT)- pomiędzy Urzędem Skarbowym a nami pojawia się pośrednik, np. VAT, w momencie zakupu produktu go płacimy, płatnikiem podatku VAT jest sprzedawca, ale pieniądze są nasze- czyli sprzedawca jest pośrednikiem.
Kryterium przedmiotu opodatkowania:
dochodowe(np. PIT - może być progresywny lub liniowy- ustalona stawka dochodu, gdzie stawki są różne albo ta sama stawka niezależnie od dochodów)
od obrotu i konsumpcji(np. akcyza)
majątkowe:
od posiadania majątku(rolny- od posiadanej ziemi, katastralny- od posiadanej nieruchomości, powiązany z wartością nieruchomości)
od przyrostu majątku(od spadków i darowizn

(…)

… produkujących, spółkę papierową sprzedaje się po kosztach, potem sprzedajemy bardzo drogo gdzieś dalej i wtedy wysokie dochody, ale bez opodatkowania, bo jest się w raju podatkowym, a my sprzedając po kosztach nie mamy dochodu, więc nie odprowadzamy podatku)
Instytucje walki z procederem unikania podatków i praniem „brudnych pieniędzy”:
1). Financial Action Task Force(FATF)
1989, mandat do 2012 r. z możliwością przedłużenia / G7, obecnie 36 członków - 34 państwa + GCC + EC
Publikuje 3 razy w roku raport nt. jurysdykcji wysokiego ryzyka i nie współpracujących w zakresie stosowania standardów walki z praniem brudnych pieniędzy i finansowaniem terroryzmu (AML/CFT). Październik 2011 r.:
Iran, Korea Północna (całkowity brak standardów);
Boliwia, Etiopia, Kenia, Kuba, Myanmar, Nigeria, Sri Lanka, Syria…
… wyłączenia(z progresją):
Dochody osiągnięte w innych państwach nie są opodatkowywane w państwie rezydencji podatkowej, ale uwzględnia się je dla ustalenia przedziału podatkowego wtedy, gdy w państwie rezydencji skala podatkowa jest progresywna(rozlicza się w kraju, ale wg stawki i dochodów łącznych, opłaca się mieć dochody tylko za granicą bez dochodu w kraju)
3). Ryczałt
4). Potrącenia
Cechy oaz(rajów) podatkowych(61 państw i terytoriów(Karaiby i Ameryka Środkowa 19, Europa 12, Oceania 11): - opodatkowanie jest wyjątkowo łagodne lub w ogóle nie istnieje(najważniejsza, podatków może w ogólne nie być lub w niektórych dziedzinach)
- gwarancje ścisłej tajemnicy finansowej i bankowej(nie udostępniają informacji, kto i ile zainwestował, nie pytają skąd pochodzą pieniądze, można założyć anonimowe konto)
- brak…
… zyska na wartości poprzez uzbrojenie przez gminę)
od transformacji substancji majątkowej(opłata skarbowa)
Kryterium organu pobierającego podatki:
centralne - skarb państwa(ustalane przez państwo, rząd i stanowią dochód do budżetu państwa)
lokalne - jednostka samorządu terytorialnego(w gestii samorządu jest ustalenie konkretnych stawek i ich ściąganie, podatki nie idą do Skarbu Państwa)
Kryterium…
…, Turcja, Wyspy św. Tomasza i Książęca (braki w standardach i brak woli współdziałania w ich usuwaniu); Algieria, Angola, Antigua i Barbuda, Argentyna, Bangladesz, Brunei, Ekwador, Filipiny, Ghana, Honduras, Indonezja, Jemen, Kambodża, Kirgistan, Maroko, Mongolia, Namibia, Nepal, Nikaragua, Pakistan, Paragwaj, Sudan, Tadżykistan, Tajlandia, Tanzania, Trinidad i Tobago, Turkmenistan, Wenezuela, Wietnam…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz