Metody dyferencjacji 1.Wyodrębnienie jednostki systemowej w danym akcie prawnym (np. wyodrębnienie pewnych regulacji w odrębnym oddziale dotyczących określonych pracowników czy pracy - Rozdział IX Kodeksu Pracy o zatrudnieniu młodocianych).
2.Odrębny akt prawny (karta nauczyciela, pragmatyki urzędnicze)
(historycznie) przepisy wykonawcze prawa pracy(art. 298 - RM mogła wydawać przepisy wykonawcze w których różnicowano sytuację różnych kategorii pracowników. (służba zdrowia, urzędnicy itp.)
Ta metoda została poddana krytyce na tej podstawie, że łamie to konstytucje, gdyż materia ta jest materią ustawową, a więc powinna być regulowana przez ustawę, a nie przez RM w drodze rozporządzenia bez żadnego ograniczenia. Na podstawie tej krytyki nie stosuje się już takiej sytuacji.
3.Układy zbiorowe pracy - te układy są szczególnie predestynowane do tego żeby różnicować sytuację pracowników, bo są specjalnie ustalane w ograniczonym zakresie dla konkretnej branży, zakładu, czy też zawodu. Chodzi o to żeby nie powtarzać regulacji obowiązującej ogólnej, ale dostosować regulację do potrzeb zakładu i konkretnej dziedziny pracy. Również regulaminy wewnątrzzakładowe w jakiś sposób regulują pewną sferę stosunków pracowników i pracodawców(np. regulamin wynagrodzeń, regulamin porządkowy). (możliwość dyferencjacji jest cechą charakterystyczną dla prawa pracy, bo w reżimie prawa cywilnego i umowach cywilnych wszyscy są równi).
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)