Charakterystyka prawa pracy - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 504
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Charakterystyka prawa pracy - wykład - strona 1

Fragment notatki:

CHARAKTERYSTYKA PRAWA PRACY a) złożoność metody regulacji - wspomniana metoda cywilno-prawna i administracyjno-prawna wzajemnie się na siebie nakładają.
b) W prawie pracy decydujące są przepisy o charakterze bezwzględnie obowiązującym (pracodawca i pracownik nie mogą postanowić o niezastosowaniu normy) lub jednostronnie bezwzględnie obowiązujące (granicznie zastępujące, semiimperatywne - jednostronnie bezwzględnie obowiązująca; można wprowadzać zmiany ale tylko w sytuacji pracownika, na jego korzyść.) Względnie obowiązujące - mogą być modyfikowane.
c) Występowanie specyficznych źródeł prawa tj. takich które w innych gałęziach nie występują - statuty, regulaminy, układy zbiorowe. Niektóre z tych źródeł są poza konstytucją. d) Udział związków zawodowych i organizacji pracodawców (partnerów socjalnych) w tworzeniu prawa. e) Dyferencjacja prawa pracy (zróżnicowanie) z jednej strony prawo pracy określa zasadę równości, z drugiej pozwala na różnicowanie pozycji na podstawie dozwolonych kryteriów.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz