Charakter norm wynikających z ustaw

Nasza ocena:

5
Wyświetleń: 399
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Charakter norm wynikających z ustaw - strona 1 Charakter norm wynikających z ustaw - strona 2

Fragment notatki:

CHARAKTER NORM WYNIKAJĄCYCH Z USTAW regulujących materię ubezpieczenia społecznego  
Dygresja: każda gałąź prawa składa się z charakterystycznych dla siebie norm - dyspozytywne dla prawa cywilnego, bezwzględnie obowiązujące (czyli ius cogens) dla prawa karnego, normy semiimperatywne, (czyli jednostronnie bezwzględnie obowiązujące)  dla prawa pracy.  
Dla prawa ubezpieczeń społecznych typowymi są normy ius cogens, czyli bezwzględnie obowiązujące. Kształtują bezwzględnie więzi prawne powstające między stronami - czyli między ubezpieczonym a zakładem ubezpieczeń.
 
Zdarzają się przepisy, które nie mają takiego charakteru, np. możliwość dobrowolnego ubezpieczania się, ale jest to bardzo ścisłe określenie - co do kręgu osób, które mogą przystąpić, co do warunków, które należy spełnić, a także ściśle określone są warunki do przystąpienia do takiego ubezpieczenia. Po przystąpieniu do systemu ubezpieczenia społecznego podlega się wszystkim normom wynikającym z tego systemu. Czasami jest możliwość wyboru między dwoma zbiegającymi się przepisami.  
Cechą norm prawa ubezpieczeń społecznych jest brak klauzul generalnych - brak zasad współżycia społecznego lub innych klauzul, które w innych dziedzinach prawa pomagają w rozluźnieniu bezwzględnie obowiązujących norm. Choć prawo ubezp. społ. odsyła do KPA, to jednak przepisy te mają być stosowane ODPOWIEDNIO. Nie jest możliwe stosowanie w naszej dziedzinie art.7 kpa, który stanowi, że organ powinien załatwić sprawę zgodnie z interesem społecznym oraz interesem obywatela. Konsekwencją tego jest brak możliwości zawierania ugód .
Przepisy naszej dziedziny wymagają ścisłej wykładni , czyli niedopuszczalna jest wykładnia rozszerzająca, aby rozciągnąć przepisy tego prawa na sytuacje podobne.  
W obrębie źródeł prawa ubezp. społ. bardzo długo znajdowały się przepisy prawa pracy. Dopiero w trakcie rozwoju, gdy doszło do rozszerzenia zakresu podmiotowego ubezpieczeń społecznych (początkowo byli to tylko pracownicy) na grupy niepracownicze , doszło do oddzielenia tej dziedziny od prawa pracy.
Te wspólne początki mogą być podstawa do zadania pytania czy zbiorowe układy  pracy mogą być źródłem w naszej dziedzinie? NIE. Nie są źródłem w tym przypadku zwyczaje ani układy pracy. Może się jednak zdarzyć, ze układ zbiorowy pracy przewiduje dla swoich pracowników określone świadczenia związane z danymi ryzykami, np. uzupełnienie zasiłku chorobowego z 80% do 100%- to jest poszerzenie w stosunku do tego, co przewidują przepisy prawa ubezpieczeń społecznych. Są takie regulacje układowe, może niekoniecznie w Polsce, które taką rozszerzoną ochronę przewidują. Ta ochrona jest rozszerzona, ale w zakresie prawa pracy, w ramach stosunku pracy. Tutaj będą miały zastosowanie także przepisy o postępowaniu ze stosunku pracy. Współcześnie pracodawcy są zobowiązani do wypłacania , na podstawie art. 92 KP, wynagrodzenia do 33 dnia zwolnienia chorobowego w każdym roku kalendarzowym - to jest ryzyko ponoszone przez pracodawcę.


(…)

…, to nie może powstawać na wniosek!)
 
Normy prawa ubezpieczeń społecznych mają ściśle określony zakres regulacji. Przepisy prawa zawierają zamknięty katalog zdarzeń chronionych w obrębie prawa i tylko te zdarzenia są objęte ochroną. Są to :
- osiągnięcie wieku emerytalnego,
- niezdolność do pracy
- choroba lub macierzyństwo
- wypadek przy pracy lub choroba zawodowa
- utrata zdrowia - przy ubezpieczeniu zdrowotnym…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz