Metoda mediolańska

Nasza ocena:

5
Pobrań: 553
Wyświetleń: 2352
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Metoda mediolańska - strona 1 Metoda mediolańska - strona 2 Metoda mediolańska - strona 3

Fragment notatki:

Metoda mediolańska.
W czasie budowy metra mediolańskiego roboty związane z wykonywaniem wykopów i wznoszeniem konstrukcji podzielono na kilka etapów, wśród których można wymienić, takie jak:
I. Po przygotowaniu całego terenu w osi ścian budowli podziemnej wykonuje się wykop ciągły o głębokości 0,8-1,5 m w celu odsłonięcia ewentualnych instalacji podziemnych, a następnie jego ściany obudowujemy ściankami wychodzącymi do kil­kudziesięciu centymetrów nad teren, aby w powstałym korycie można było spiętrzyć zawiesinę iłową.
II. Wewnątrz ścianek kierujących jest drążona szczelina o długości 4-7 m systema­tycznie zapełniana zawiesiną. Wydobywany ze szczeliny urobek składuje się w odstojnikach, aby oddzielona od niego zawiesina iłowa mogła być ponownie użyta, a dopie­ro odsączony grunt jest transportowany na wysypisko. Szczeliny wykonuje się syste­mem mijankowym, pozostawiając co drugi odcinek szczeliny i powracając do niego po zabetonowaniu wykonanych, sąsiednich odcinków.
III. W wypełnionym zawiesiną przekopie ustawiamy gotowy segment zbrojenia i systemem podwodnego betonowania wykonujemy fragment ściany budowli podziem­nej lub zatapiamy prefabrykat, gotowy jej fragment. Wypieraną z wykopu zawiesinę iłową odprowadzamy do pojemnika, aby ponownie jej użyć w procesie zgłębiania na­stępnej szczeliny.
IV. Operacje II i III powtarzamy na odcinkach pozostawianych miedzy wykonany­mi fragmentami ścian. Przygotowujemy gotowe, ciągłe ściany do połączenia z płytą górną obudowy.
V. Wykonujemy szerokoprzestrzenny wykop sięgający do dolnej powierzchni płyty stropowej. Układamy zbrojenie i betonujemy płytę stropową lub montujemy ją z pre­fabrykatów. Wyrównujemy jej powierzchnię ze spadkami na zewnątrz ścian.
VI. Układamy izolację i warstwę ochronną grubości 6-10 cm z ewentualnym zbroje­niem siatką oraz zasypujemy wykop oddając do użytku teren nad budowlą podziemną.
VII. Pod osłoną gotowych ścian i płyty stropowej wykonujemy roboty metodą podziemną drążąc wyrobisko i zakładając płytę spągową. Jednym z ważniejszych za­gadnień konstrukcyjnych jest skuteczne połączenie płyty ze ścianami, jej zamocowa­nie i uszczelnienie. W tym celu w ścianach wykonuje się wpusty, wcięcia dochodzące do zbrojenia, a w nich realizuje się odpowiednie połączenia konstrukcyjno-izolacyjne. Wpusty można uzyskać dzięki przymocowaniu do zbrojenia odpowiednich wkładek ze styropianu.
W razie potrzeby na ścianach i płycie spągowej układa się izolację wewnętrzną, którą zabezpieczamy drugą płytą nośną i dwoma dodatkowymi ścianami, obliczonymi na hydrostatyczne parcie (wypór) wody. Do głównych zalet metody mediolańskiej należy zaliczyć takie elementy, jak:


(…)

… wbi­janiu ścianek szczelnych lub kształtowników dwuteowych w metodzie berlińskiej, • możliwość prowadzenia robót w okresie zimowym, gdyż dojrzewanie betonu ścian szczelinowych odbywa się pod osłoną gruntu i zawiesiny iłowej, w temperaturze do­datniej,
■ uszczelnienie zawiesiną iłową układu obudowa-górotwór, co znacznie ułatwia zwalczanie zagrożenia wodnego,
• minimalizacja kosztów związanych z zakłóceniem…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz