To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Budowa ścian szczelinowych
Ściany szczelinowe są wykonywane pod osłoną zawiesiny iłowej (bentonitu). Wykop o szerokości odpowiadającej grubości ściany konstrukcji podziemnej wykonujemy na ograniczonej długości rzędu 6 m i wypełniamy zawiesiną iłową. Zawiesina iłowa może być dodatkowo spiętrzona między dwoma ściankami sterującymi, które wytyczają ciąg przekopów wykonywanych między przegrodami lub w systemie mijankowym co drugi odcinek (rys, 10.37). Ciężar objętościowy zawiesiny w granicach 10,6-12,0 kN/m3 jest w tej sytuacji w stanie zrównoważyć hydrostatyczne ciśnienie wody, a także niewielkie, stałe na głębokości wykopu ciśnienie boczne gruntu. Stabilizacja ciśnienia bocznego jest możliwa w wyniku poziomego zasklepienia się gruntu wokół szczeliny, dzięki ograniczeniu jej długości. Im krótsza szczelina, tym większa szansa przesklepienia, zasklepienia się gruntu i mniejsze jego ciśnienie boczne, łatwiejsze do zrównoważenia ciśnieniem zawiesiny.
Dodatkowym efektem działania zawiesiny jest jej infiltracja do gruntu, w wyniku czego następuje odkładanie się blaszkowatych cząstek iłowych na ścianach wykopu i powoduje kolmatację gruntu i uszczelnienie układu konstrukcyjnego obudowa - górotwór. Im bardziej wodonieprzepuszczałny grunt, tym szybciej następuje jego uszczelnienie i tym mniejsze są straty zawiesiny. Zawiesinę powinny charakteryzować następujące cechy technologiczne:
• jej lepkość powinna być o 30-70% większa niż lepkość zwykłej wody,
• musi być stabilna, a sedymentacja jej cząstek iłowych musi przebiegać bardzo powoli,
• powinna odznaczać się tiksotropowością, czyli zdolnością do upłynnienia pod wpływem bodźców mechanicznych.
Miarą lepkości jest czas przepływu 500 cm3 zawiesiny przez kalibrowaną rurkę o średnicy 5 mm. Czas ten powinien wynosić dla zawiesiny 17-23 sekundy w porównaniu z 13 sekundami dla czystej wody. W celu określenia skuteczności (trwałości) zawiesiny pobieramy jej próbki co 24 godziny i ważymy. Jeśli strata na wadze próbek nie przekracza 0,2 kN/m3, to zawiesinę traktujemy jako trwałą, stabilną. Sedymentację wyrażamy procentowo stosunkiem wody wyklarowanej po 24 godzinach z pobranej próbki zawiesiny do objętości tej próbki. Wskaźnik ten nie może przekraczać 5%. Właściwości tiksotropowe zapewniają swobodny przepływ zawiesiny podczas jej pompowania. Z minerałów iłowych przydatnych do wytwarzania zawiesiny najlepsze właściwości wykazują montmorylonity. Iły z tymi minerałami nazywamy bentonitami. Aktywizację iłów można zwiększyć, dodając węglanu sodu (Ns^COj) w ilości 2-4% suchej masy iłowej. W celu zwiększenia jej ciężaru właściwego stosuje się dodatki, np. siarczan baru (BaSO^), tlenek żelaza (Fe
(…)
… uszczelnia konstrukcję i może, w sprzyjających warunkach, nawet zastąpić jej izolację.
Grubość ścian szczelinowych zmienia się w zależności od wymiarów koparki, naczynia urabiającego od 55 do 80 cm, a ich wysokość, głębokość posadowienia może dochodzić do 30-40 m. Im głębiej posadowiona ściana, tym trudniej zachować jej pionowość. Prowadnice koparek muszą więc być bardzo dokładnie ustawione w pionie…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)