Medinat Israel - o Izraelu

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 770
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Medinat Israel - o Izraelu - strona 1 Medinat Israel - o Izraelu - strona 2 Medinat Israel - o Izraelu - strona 3

Fragment notatki:

Medinat Israel (po hebrajsku)
Dawlat Israil (po arabsku)
Państwo Izrael -----------------------------------------------------------------------
Stolica:
Jerozolima ( Yerushalaim , Al Kuds )
Społeczność międzynarodowa nie uznaje jednak tej stolicy. Ambasady prawie wszystkich państw (z wyjątkiem dwóch) mieszczą się w Tel Awiwie.
-----------------------------------------------------------------------
Ustrój: Izrael jest krajem demokracji parlamentarnej reprezentowanej przez władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą.
Republika parlamentarna na czele której stoi prezydent. Parlament jest jednoizbowy i liczy 120 posłów wybieranych na czteroletnią kadencję. Władzę wykonawczą sprawuje rząd z premierem na czele. Izrael nie ma spisanej konstytucji. Poszczególne sfery życia reguluje zbiór pojedynczych ustaw, tworzących blok konstytucyjny . Na blok ten składają się ustawy o Knesecie (1958), Ziemiach Izraela (1960), Prezydencie (1964), Gospodarce Państwa (1975), Wojsku (1976), Stołeczności Jerozolimy (1980), Sądownictwie (1984), Kontrolerze Państwowym (1988), Godności Ludzkiej i Swobodzie (1992), Rządzie (1992, zastępując ustawę z 1968), Swobodzie Zatrudnienia (1994, zastępując ustawę z 1992).
Prezydent: Prezydent jest głową Państwa Izrael. Wybierany jest przez izraelski parlament ( Knesset ). Maksymalny okres kadencji wynosi dwa razy po pięć lat. Prezydent głównie pełni funkcje reprezentacyjne i formalne, jak podpisywanie ustaw przyjętych przez parlament, prawo do ogłaszania amnestii i łagodzenia wyroków, przyjmowanie listów uwierzytelniających od przedstawicieli obcych państw w Izraelu, nominowanie wysokich osobistości na stosowne stanowiska. Prezydent ma prawo do wezwania członków parlamentu do utworzenia nowego gabinetu, po uprzednich wyborach lub rezygnacji rządu.
Parlamen t: Knesset - izraelskie ciało ustawodawcze. Izraelski parlament składa się ze 120 członków, którzy obradują w systemie sesji plenarnych. Na sesjach tych odbywają się debaty generalne i głosowania dotyczące polityki i działalności rządu, a także projektów legislacyjnych. Aby ustawa została zatwierdzona, projekt musi przejść przez trzy czytania w parlamencie. Ostatecznie ustawę podpisuje prezydent, premier i odpowiedni minister. Debaty parlamentu odbywają się w języku hebrajskim i arabskim przy zastosowaniu tłumaczeń symultanicznych. Członkowie wybierani są do parlamentu co cztery lata w powszechnych, ogólnokrajowych, tajnych i proporcjonalnych wyborach. Każdy obywatel ma prawo do głosowania w wyborach od 18 roku życia i być wybieranym od 21 roku życia. Deputowani do parlamentu są reprezentantami szerokiego zakresu izraelskich partii politycznych.
Rząd: Jest odpowiedzialny przed parlamentem. Na czele rządu stoi premier, który musi być członkiem parlamentu, podczas gdy pozostali ministrowie nie muszą, lecz zazwyczaj nimi są. Większość ministrów stoi na czele kierowanych przez siebie resortów, inni pełnią funkcje ministrów bez teki, którzy mogą być wzywani do przyjęcia odpowiedzialności za specjalne projekty. Liczba ministrów nie jest stała i zwykle jest różna w kolejnym rządzie. Kadencja jednego rządu trwa cztery lata. Okres ten jednakże może zostać skrócony na skutek rezygnacji lub śmierci premiera czy też votum nieufności wobec parlamentu.


(…)

… kandydata. System dwupartyjny, który forują Halevy i Har-Even, jest niemożliwy do wprowadzenia, gdyż Izrael nie posiada jednorodnej kultury politycznej. Przyjęło się bowiem uważać za Arendem Lijphartem z Uniwersytetu Yale [Lijphart], że w takich krajach nie ma miejsca na opartą na współzawodnictwie demokrację większościową, lecz jedynie na konsocjacyjne podejmowanie decyzji. [Steiner: 321-326, 337-339…
… o Procedurze Administracji, Prawo Powrotu, Prawo o Równouprawnieniu Kobiet, Prawo o Obywatelstwie, Prawo o Sędziach, Prawo Sądowe i Prawo Cywilne. Głową państwa jest prezydent, wybierany przez parlament na pięcioletnią kadencję. Władzę wykonawczą sprawuje rząd (na czele z premierem), odpowiedzialny przed parlamentem. Władzę sądowniczą sprawują w Izraelu niezawisłe sądy. Sędziów Sądu Najwyższego mianuje…
…, wówczas zaciera się rozdział władzy wykonawczej od ustawodawczej, który powinien być cechą parlamentarnego systemu rządów. W Izraelu praktykuje się zasadę prawnej ciągłości władzy. Oznacza to, że Kneset nie rozwiązuje się, a rząd nie upada, dopóki organy te nie będą miały następców. Rząd jest zespołowo odpowiedzialny przed parlamentem, a Kneset może uchwalić wotum nieufności dla rządu. Rząd…
… i na premiera. Dla wzmocnienia premiera wprowadzono również utrudnienia w obaleniu rządu. Obecnie wyrazić wotum nieufności można jedynie większością bezwzględną (co najmniej 61 posłów), co pociąga za sobą nowe wybory do Knesetu; jest to zatem miecz obosieczny. Aby rozpisać nowe wybory premiera bez rozwiązywania Knesetu, potrzeba większości złożonej z co najmniej 80 jego członków. Kandydat na premiera…
…, mimo krągłych zapewnień Ehuda Baraka, że będzie premierem dla wszystkich. Wszystko to skłania do prób uzdrowienia systemu. Dymisja Baraka i rozpisanie wyborów na premiera 6 lutego, zamiast podwójnych (tj. również do XVI Knesetu) 22 maja, odłożyła debatę nad zmianą ordynacji na czas po wyborach. Decyzja premiera była czysto taktyczna, w interesie zarówno Baraka, jak i Ariela Szarona. Binyamin Netanyahu cudem…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz