system Izraela - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 119
Wyświetleń: 665
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
system Izraela - wykład - strona 1 system Izraela - wykład - strona 2 system Izraela - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Izrael
Przez pewien czas był mandatem brytyjskim. Zanim powstał Izrael istniało państwo Palestyna, która była mandatem brytyjskim. Zjednoczonemu Królestwu mandat do sprawowania władztwa w Palestynie nadała Liga Narodów. Później, po powstaniu Izraela, ONZ nadało WB mandat nad tym regionem. Po II wojnie światowej WB zrzekła się tego mandatu i objęło go NATO.
Historia
Izrael sprawuje władztwo państwowe bez posiadania praw suwerennych na władztwo terytorialne nad zachodnim brzegiem Jordanu czy Strefą Gazy, czy wschodnią Jerozolimą- tutaj nie ma powszechnej zgody międzynarodowej na objęcie władztwem terytorialnym przez Izrael tych terytoriów, a jednak to faktyczne władztwo ciągnie się wiele dziesięcioleci. Tym nie mniej domniemuje się, że ludność Żydowska pojawiła się na tym terytorium mniej więcej około 3 tysiąclecia p.n.e. XIII w.p.n.e.- Izraelici po wyjściu z Egiptu objęli ten teren regularną kolonizacją
XI w.p.n.e.- ujednolicanie, umacnianie się Izraela pod berłem króla Saula, później Dawida i Salomona; X w.p.n.e.- państwo Izraelskie uległo rozpadowi: podzieliło się na Izrael (część północna- Asyryjczycy) i Judę (zniszczona w VI w.n.e. przez Babilon); obydwa uległy dominacji innych mocarstw.
Wyludniające się terytorium Izraela było przejmowane przez różne mocarstwa (najpierw Babilonia, później Persja, Egipscy Ptolemeusze, Seleucydzi), które popychały Żydów do porzucania swoich ziem ojczystych i osiedlania się gdzie indziej, przede wszystkim na terytorium Bliskiego Wschodu, ale duża część ludności znalazła się na Półwyspie Iberyjskim.
142-63 r.p.n.e- państwo odrodziło się pod berłem dynastii Machabeuszy; w tym okresie Izrael ponownie był państwem samodzielnym 63 r.p.n.e.- Izrael wpada pod władzę Rzymian (dalsze prześladowanie, kolejne przesiedlenia) dwa bunty: 60/70 r.n.e. i 132/135 r.n.e.; po drugim powstaniu Rzymianie nałożyli dotkliwe kary na buntowników żydowskich- impuls do emigracji
VII w.- Arabowie okupowali Izrael
XIII w.- Królestwo Jerozolimskie powołane przez Krzyżaków; władza jest nietrwała, po upadku Królestwa władza przechodzi do sułtanów egipskich
Imperium Osmańskie była następnym państwem, które przejęło władztwo nad tym regionem i utrzymał je aż do końca I wojny światowej (1918)
Emigrujący z Bliskiego Wschodu Żydzi rozprzestrzeniali się po terytorium nie tylko Półwyspu Iberyjskiego, ale udawali się na północ i drogą iberyjską do Europy, gdzie mieli duże problemy z akceptacją i uzyskaniem pełni praw politycznych. Koło XIX w.- ruch syjonistyczny oddolny ruch Żydów zamieszkujących Europę przede wszystkim Środkową i Wschodnią, którzy uznają, że Żydom potrzebna jest prawnie chroniona, gwarantowana i aprobowana siedziba- podstawowa idea syjonistów to odwrót z tych miejsc, gdzie się Żydzi znaleźli z racji ucieczki ze swojej kolebki, powrót do Ziemi Świętej i tam tworzenia tworu państwowego. Wpływ na powstanie i rozwój ruchu Syjonistycznego miał fakt, że duża grupa Żydów zamieszkała w Rosji, gdzie zaczęto ich gromić (likwidować).

(…)

… wyborczy, dopuszczalne jest blokowanie list (gremia partyjne mogą wpływać poprzez to na wynik wyborów)
kadencja: 4 lata członkowie: 120
nazwa- nawiązanie do dalekiej i głębokiej historii żydowskiej; tak się nazywało zgromadzenie przywódców religijnych w czasach po niewoli babilońskiej w VI w.p.n.e. w pracy Knesetu obowiązują dwa języki: hebrajski i arabski, które są jednocześnie dwoma językami oficjalnymi…
… przez rabinów
Agencja Żydowska (powołana przez Światową Agencję Syjonistyczną) miała duże znaczenie polityczne, wywierał nacisk i kształtowała politykę Palestyny; miała bronić Żydów na terytorium Palestyny przed władzami mandatowymi.
Na terenie Palestyny zaczął się rozwijać system prawny na podobieństwo systemu brytyjskiego- nadal mamy ślady common law, 1980 r.- zniesienie zasady precedensowej
Sytuacja Żydów…
…), musi być w niej wyraźna wzmianka, że stanowi odstępstwo od ustawy zasadniczej, wymagana jest zwykła większość członków, a nie głosujących
Nadal obowiązuje common law i zasada słuszności w rozstrzyganiu sporów
Ustawy zasadnicze- regulują materie ustrojowe, a od 1992 r. (od przyjęcia 3 ważnych ustaw: o wolności zawodowej, godności ludzkiej i o wolności ustaw o rządzie) zaczęto sytuować je powyżej ustaw zwykłych- wynikało…
… z Palestyną Icchaka Rabina przez ortodoksyjnie prawicowego Żyda
2000r.- negocjacje podjęte przez rząd Izraela z Palestyńczykami- Camp David (Jaser Arafat, występujący jako przedstawiciel Organizacji Wyzwolenia Palestyny, odrzucił kompromis tam podjęty)
Na początku XXI wieku Izrael stara się ułożyć na nowo stosunki z państwami ościennymi, zostają podjęte negocjacje z Syrią i Libanem, nasilenie działań…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz