To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Mechanizacja kompleksowa robót budowlanych
Mechanizacja procesów budowlanych daje możliwość skrócenia cyklu realizacji obiektów budowlanych (w związku ze zwiększeniem wydajności pracy), polepszenia jakości robót, obniżenia kosztów wykonania oraz zastąpienia ciężkiej pracy fizycznej człowieka pracą maszyn. Wielkość tych efektów zależy w znacznej mierze nie tylko od stopnia zmechanizowania procesu, lecz również od przyjętej formy mechanizacji.
Na niektórych budowach tylko część operacji roboczych wykonuje się przy zastosowaniu maszyn, a inne - nadal ręcznie. Taką mechanizację nazywa się mechanizacją częściową. Jeżeli w złożonym procesie technologicznym można wszystkie operacje wykonywać za pomocą maszyn, to mamy do czynienia z mechanizacją pełną (całkowitą).
Można jednak zmechanizować całkowicie procesy budowlane przy zastosowaniu przypadkowo dobranych maszyn. Wtedy te maszyny nie będą wykorzystane w sposób racjonalny, ponieważ wydajność takiego zestawu odpowiada wydajności najmniej wydajnej maszyny, a awaryjność zestawu odpowiada awaryjności maszyny charakteryzującej się najmniejszą niezawodnością. Jeżeli mechanizacja pełna jest zorganizowana w taki sposób, że praca poszczególnych maszyn i urządzeń, należących do tego samego zestawu, jest zharmonizowana w zakresie wydajności, niezawodności, czasu i miejsca, to taką mechanizację nazywa się mechanizacją kompleksową. Ta forma organizacyjna mechanizacji procesów budowlanych jest najbardziej zalecana do stosowania w praktyce. Kolejnym etapem rozwoju mechanizacji w budownictwie jest automatyzacja częściowa. Polega ona na prowadzeniu złożonych procesów technologicznych za pośrednictwem maszyn--automatów wykonujących wybrane, najczęściej najbardziej pracochłonne, operacje robocze (przez maszyny-automaty rozumie się urządzenia sterowane automatycznie z pulpitu sterowniczego). Pozostałe prace mogą być wykonywane maszynami sterowanymi przez człowieka lub ręcznie. Ten rodzaj automatyzacji procesów budowlanych spotyka się często na placach budowy.
Automatyzację kompleksową złożonych procesów produkcyjnych można osiągnąć przez wprowadzenie maszyn-automatów i zharmonizowanie ich pracy co do wydajności, niezawodności, miejsca i czasu. Tak są zautomatyzowane wytwórnie pomocnicze w budownictwie, np. wytwórnie prefabrykatów betonowych, scentralizowane wytwórnie mieszanki betonowej itp. Automatyzacji kompleksowej nie wdraża się dotychczas bezpośrednio na placach budów.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)