1.1. Wiadomości ogólne W budownictwie stosuje się wiele różnych materiałów. Materiały te, aby mogły należycie spełniać swe przewidziane funkcje w okresie eksploatacji budowli, muszą mieć pewne właściwości, które nazywamy cechami technicznymi. W budownictwie mamy do czynienia nie tylko z materiałami, których cechy techniczne są od dawna dobrze znane, ale również z materiałami nowymi, których cechy należy dopiero ustalić. Na podstawie wieloletnich obserwacji zachowania się materiałów w różnych konstrukcjach, różnej temperaturze i różnych warunkach pracy ustalone zostały wytyczne dla odbioru materiałów przydatnych dla budownictwa. Odbiór materiałów, jak i sprawdzenie ich cech technicznych, musi być dokonywany na podstawie wymagań norm państwowych (PN), branżowych (BN) lub instrukcji, w których podane są opisy wymaganych cech technicznych materiałów oraz sposoby przeprowadzania ich badań. Nowe materiały budowlane są dopuszczone do stosowania w budownictwie przez Instytut Techniki Budowlanej po wnikliwym i wszechstronnym zbadaniu.
Do budowy nie powinny być stosowane niewłaściwe materiały, które skracałyby okres eksploatacji (długowieczności) budowli. Materiały konstrukcyjne powinny mieć odpowiednią wytrzymałość, a oprócz tego odznaczać się właściwościami technicznymi, które zapewniałyby trwałość wymaganych cech wytrzymałościowych podczas całego okresu eksploatacji. Materiały budowlane nie mogą oddziaływać szkodliwie na ludzkie zdrowie.
Na podstawie znajomości cech materiału można przewidywać, jak będzie się on zachowywał w różnych warunkach atmosferycznych czy też pożarowych. Oprócz laboratoryjnych badań cech technicznych materiałów stosuje się również badania ich cech zewnętrznych - przede wszystkim badania makroskopowe, a w razie potrzeby nawet mikroskopowe. Bada się kształt, przełom,
dźwięk, barwę itp. Dobierając np. materiał na posadzki trzeba wiedzieć, czy materiał zastosowany, np. w warsztacie, w którym narzędzia mogą na nią spadać, jest dostatecznie odporny na uderzenia; zachodzi więc potrzeba zbadania tej cechy materiału.
Użycie do budowy ścian niewłaściwej cegły ceramicznej może spowodować na ścianach wykwity, powstające np. na skutek wykrystalizowania się soli zawartych w tworzywie, z którego produkowano cegłę.
Nadmierna nasiąkliwość materiałów może spowodować, że w warunkach zimowych wskutek zamarzania zakumulowanej wody wystąpi rozsadzanie materiału. Oprócz tego zwiększenie stopnia zawilgocenia materiału powoduje zmianę jego właściwości cieplnych (wzrost przewodności ciepła).
Ważne jest również sprawdzenie zachowania się materiału w warunkach działania ognia.
Przykłady takie można by mnożyć. Wynika z tego konieczność bliższego zaznajomienia się z cechami technicznymi materiału.
(…)
…, glaukonitu i innych.
Zależnie od lepiszcza dzielimy piaskowce na: krzemionkowe, margliste, wapienne, gliniaste i żelaziste.
2.1.3.3. Skały metamorficzne (przeobrażone). Skały te powstały wskutek przeobrażenia starszych skał pod wpływem dużego ciśnienia i wysokiej temperatury lub przez działanie chemiczne. Do skał metamorficznych należą m.in. marmury, które powstały z wapieni, gnejsy powstałe z granitów…
… i stałych właściwościach fizycznych. Pod względem chemicznym minerały są to pierwiastki lub znacznie częściej związki chemiczne.
Większość minerałów występuje w postaci krystalicznej, często jednak kryształy są tak drobne, że widać je tylko pod mikroskopem. Minerały bezpostaciowe, czyli amorficzne, np. krzemień i opal (krzemionka bezpostaciowa) lub bursztyn, występują w naturze dość rzadko. Minerały…
… PbS,
3) tlenki: kwarc i krzemionka bezpostaciowa SiOz, magnetyt Fe3O4' hematyt FeZO3'
4) chlorowce: sól kamienna (halit) NaCI, sylwin KCI, fluory' CaFz, 5) solowce (sole kwasów tlenowych: węglany, siarczany, azotany, fosforany, wolframiany i krzemiany): kalcyt CaCO3, gips CaSO4 . 2HzO, kaolinit AlzO3 . 2SiOz .2HzO, oliwin (MgFe)zSiO4,
6) węglowce: b~$!l~. ozokeryt (wosk ziemny), asfalt.
Oprócz…
…. Najważniejszym i minerałami składowymi skał są: kwarc SiOl, skalenie w postaci ortoklazu KlO. AllOJ .6SiOl i plagioklazu (złożonego z dwóch składników: albitu Na2OJ . AI2OJ . 6SiO2 i anortytu CaO . AI2OJ . 2SiO2), kalcyt CaCOJ oraz amfibole i mika (łys:zczyk), które mają zmienny skład chemiczny.
2.1.3. Klasyfikacja skał
Skały dzielimy według ich wieku (czasu powstania) oraz według sposobu powstawania i budowy…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)