Kruszywo łamane

Nasza ocena:

3
Pobrań: 133
Wyświetleń: 1162
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kruszywo łamane - strona 1 Kruszywo łamane - strona 2

Fragment notatki:


2.6.3. Kruszywo łamane
Kruszywo łamane otrzymuje się przez mechaniczne rozdrobnienie natural­nych materiałów kamiennych, jak skały lub kamienie narzutowe, lub też większych brył kruszyw sztucznych, jak żużel lub klinkier .
Rozróżnia się kruszywo łamane jednokrotnie, zwane zwykłym, oraz łamane co najmniej dwukrotnie i dzielone na frakcje, czyli kruszywo granulowa­ne, zwane potocznie grysem.
Rozdrabnianie jednokrotne (wstępne) odbywa się za pomocą kruszarek szczękowych, dających jako produkt kruszyny, kliniec i tłuczeń, stosowane głównie do nawierzchni drogowych i kolejowych oraz do betonów niższych marek. Kruszywo to zawiera dość dużą ilość pyłów oraz ziarn słabych, iglastych i płaskich.
Kruszywogranulowane,czyli co najmniej dwukrotnie łamane i odsiewane, jest materiałemowyższej jakości, gdyż ziarna jego mają kształt granisty, a ilość ziarn płaskich, iglastych i zwietrzałych jest nieznaczna dzięki zastosowaniu urządzeń zwanych granulatorami, oddzielających pyły i ziarna o nieregularnym kształcie.
Kruszywa łamane granulowane są wyrabiane ze skał o dużej wytrzymało­Ści (granity, bazalty, porfiry). Są one stosowane do betonów wyższych klas, a zwłaszcza do prefabrykatów i betonów sprężonych, oraz do betonów narażonych na ścieranie lub uderzenia (nawierzchnie drogowe);
Wymagania techniczne dla grysów są takie same jak dla żwirów, z tym że wymaga się dodatkowo ograniczenia ich nasiąkliwości (PN- 78/B-06714/18) oraz badań mrozoodporności (PN- 78/B-06714/19).
Kruszywa ze skał o niskiej wytrzymałości, jak wapienie i dolomity, są stosowane do betonów klasy do 40. Kruszywo łamane z marmuru i wapieni barwnych stosuje się do wyrobu lastrico (terazzo) i do tynków szlachetnych. Kruszywa z wapieni, marmurów i dolomitów nie należy stosować do betonów narażonych na agresję chemiczną lub stałe działanie wody oraz wysokiej temperatury (np. na kominy przemysłowe).
Mączka kamienna, czyli ziarna kruszywa łamanego o wymiarach 0 do 2 mm, jest stosowana do produkcji suchych mieszanek do tynków szlachetnych.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz