Macierz BCG - wykład, sem IV

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 1316
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Macierz BCG - wykład, sem IV - strona 1

Fragment notatki:

Macierz BCG- opracowana przez firme Boston Consulting Group w 1968r. określona jako macierz wzrostu udziału rynkowego.
Macierz BCG pozwala na prezentacje portfela produkcji przedsiębiorstwa (strategicznych jednostek biznesu). Dokonuje się podziału produktów na 4 grupy w oparciu o tempo wzrostu rynku i względny udział w rynku.
Względny udział w rynku= Wielkość sprzedaży/Wielkość sprzedaży lidera
Tempo wzrostu rynku= (Sprzedaż rynku w roku bieżącym- Sprzedaż rynku w roku ubiegłym)/Sprzedaż w roku ubiegłym
Wyróżniamy:
„dojne krowy”- produkty mają niskie tempo wzrostu sprzedaży, ale wysoki udział w rynku mają stabilną pozycje rynkową, są liderami w sektorze, ale nie mają szans na dalszą ekspansję. Przynoszą znaczne zyski.
„gwiazdy”- produkty mają duże tempo sprzedaży i wysoki udział w rynku, są rozwojowe, wymagają dużych nakładów finansowych, generują duże przychody, nie zawsze zyski. Mogą przekształcać się w dojne krowy.
„znaki zapytania”- produkty mają dużą dynamikę sprzedaży i niski udział w rynku, określane są jako „dylematy” lub „trudne dzieci”. Są to nowo wprowadzane produkty, wymagające dużych nakładów finansowych.
„psy”- zwane „kulami u nogi”, mają niskie tempo wzrostu sprzedaży i niski udział w rynku, są nierozwojowe o słabej pozycji konkurencyjnej, ich sprzedaż spada i nie mają szans na ekspansję. Strategia to wycofanie z rynku poprzez likwidację lub sprzedaż.
GWIAZDY
ZNAKI ZAPYTANIA
DOJNE KROWY
PSY
Względny udział w rynku
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz