Literatura Polska po 1976 roku

Nasza ocena:

3
Pobrań: 119
Wyświetleń: 1008
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Literatura Polska po  1976 roku - strona 1 Literatura Polska po  1976 roku - strona 2 Literatura Polska po  1976 roku - strona 3

Fragment notatki:

LITERATURA POLSKA PO 1976 roku (wg Czaplińskiego): Początek obiegu niezależnego (drugiego obiegu),
Wydawnictwa podziemne (bibuła, drugi obieg) - wydawnictwa wydawane w krajach, w których obowiązywała cenzura (PRL, ZSRR itp.). Były to publikacje bezdebitowe, czyli bez dopuszczenia do rozpowszechniania przez stosowny urząd (w Polsce do 1989 był to Główny Urząd Kontroli Publikacji i Widowisk), ignorujące prawo autorskie. Bywały wydawane w nakładach od kilkunastu kopii do kilku, a nawet kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy przez nielegalne ("podziemne") wydawnictwa lub przez osoby prywatne. Niektóre z takich nielegalnych instytucji po roku 1989 przekształciły się w normalnie prosperujące instytucje wydawnicze (np. "NOWA"). Takie publikacje np. w ZSRR nosiły nazwę "samizdat" (sam wydał). Termin ten pochodzi z lat czterdziestych, kiedy to poeta Nikołaj Głazkow (Николай Глазков) użył go dla nazwania rozpowszechnianych w formie maszynopisów zbiorów swoich poezji. Nazwa "samizdat" została powszechnie przyjęta dla określenia wydawnictw podziemnych w publikacjach anglojęzycznych, gdy pod tym właśnie tytułem została w Nowym Jorku zorganizowana wystawa sztuki dysydenckiej. http://pl.wikipedia.org/wiki/Drugi_obieg Powstaje obieg książek, czasopism poza ramionami cezury.
Skokowa podwyżka cen.
Koniec paktu bierności obywatelskiej, zaczyna się opozycja.
Dorobek obiegu niezależnego (4,5 tysiąca tytułów poza cenzurą, nakłady 5-7 tys. książek): Biuletyn Informacyjny , Zapis, ZAPIS - Poezja, proza, eseje, felietony - pismo literackie wydawane w drugim obiegu od 1977 r. Tytuł pisma pochodził od pojęcia zapisu cenzorskiego, czyli dyrektywy określającej, jakie treści nie mogą zostać opublikowane. Pismo miało być właśnie miejscem druku tekstów objętych zapisem. Pierwszy numer "Zapisu" ukazał się z datą styczeń 1977. W skład zespołu redakcyjnego tego numeru wchodzili: Nazwiska członków redakcji były jawne. Pismo ukazywało się początkowo jako maszynopis, powielany bądź przepisywany. Pierwszych 12 numerów wychodziło nieregularnie, począwszy od numeru 13. (ze stycznia 1980 r.), "Zapis" stał się kwartalnikiem. "Zapis" publikował utwory literackie, które nie mogły być wydawane w obiegu oficjalnym, ale także informacje o życiu kulturalnym i politycznym. Był też miejscem dyskusji o stanie kultury polskiej, o wzajemnych relacjach literatur obu obiegów, o roli kultury emigracyjnej. Pismo starało się podawać regularnie w każdym numerze informacje o aktualnych zapisach i ingerencjach cenzorskich dotyczących kultury.

(…)

… - ruch wydawniczy oraz alternatywny obieg kaset magnetofonowych (głównie z muzyką rockową), tekstów i grafiki, rozpowszechnianych poprzez fanziny, funkcjonujący poza cenzurą w latach 1980-1989.
Zarówno twórcami jak i odbiorcami byli ludzie ze środowisk kultury alternatywnej, przeciwni zaangażowaniu w politykę, często wywodzący się z subkultury młodzieżowej punk. Początkowy cały ruch punk w Polsce…
… numerze informacje o aktualnych zapisach i ingerencjach cenzorskich dotyczących kultury.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zapis
Wydawnictwo NOWA Niezależna Oficyna Wydawnicza NOWA - polskie wydawnictwo założone w 1977 roku, po roku 1989 zmieniła nazwę na superNOWA i została zalegalizowana.
W latach 1979-80 ukazuje się około 50 czasopism pozacenzuralnych.
Po 1981 roku najważniejsze pismo to Tygodnik Mazowsze
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz