Informacje zawarte w notatce to: POA, postępowanie ogólne, tryby postępowania, POS, kompetencja ogólna i szczególna, przedstawicielstwo i pełnomocnictwo, podmioty na prawa strony, czynności procesowe, czynności techniczne POA, postępowanie dowodowe, czynności orzecznicze, decyzja administracyjna, umorzenie postępowania.
Dodatkowo można znaleźć informacje takie jak: tryby nadzwyczajne, stwierdzenie nieważności decyzji, postępowanie sądowo administracyjne,zasady sądowej kontroli nad administracją, organizacja sądów administracyjnych.
Geneza postępowania
Wpływ na powstanie postępowania administracyjnego wywarła koncepcja państwa - prawa i zmiana statusu jednostki w państwie (poddany przekształcał się w obywatela i zyskał uprawnienia wobec organów władzy państwa). Regulacja obowiązków organów w administracji względem jednostki, doprowadziło do powstania prawa administracyjnego i postępowania administracyjnego. W Europie POA rozwijało się w 2 syst.:
prawa stanowionego,
prawa zwyczajowego.
W II RP POA regulowało rozporządzenie prezydenta państwa z 22 marca 1928 r (do początku lat 80-tych).
Przesłanki kodyfikacji:
nieadekwatność struktury aparatu administracyjnego do postanowień kodeksu.
konieczność określenia statusu prokuratora w POA
konieczność proceduralnego uregulowania instytucji skarg i wniosków.
potrzeba unowocześnienia POA
Podstawowe pojęcia
POA - to ciąg czynności podejmowanych przez organ administracyjny w celu rozpoznania indywidualnej sprawy i jej rozstrzygnięcia w formie decyzji (np. nakaz rozbiórki garażu).
Stroną - jest każdy podmiot bezpośrednio zainteresowany rozstrzygnięciem sprawy.
Osoba zainteresowana - to osoba, która jest pośrednio zainteresowana rozstrzygnięciem sprawy (stroną jest np. Jan Kowalski - właściciel, a osobą zainteresowaną - sąsiad).
Organ administracyjny - to podmiot prowadzący postępowanie administracyjne.
Postępowanie ogólne - to postępowanie uregulowane KPA natomiast postępowanie szczególne regulowane są przez inne ustawy, to tzw. postępowanie pozakodeksowe (lex specjalnis, lex posterior).
Tryby postępowania
Tryb główny to postępowanie przez organem I i II instancji.
Tryby nadzwyczajne to:
postępowanie o stwierdzenie nieważności decyzji,
postępowanie w sprawie wznowienia postępowania.
Stadia postępowania:
wstępne - polega na przygotowaniu i wszczęciu postępowania,
wyjaśniające - postępowanie dowodowe,
rozstrzygające - polega na wydaniu decyzji (postanowienie lub ugoda).
POA a POS
Cecha wspólna obu postępowań - wspólną cechą postępowania jest indywidualizacja sprawy (można konkretnie wskazać o co i o kogo chodzi) oraz wiążący i władczy charakter rozstrzygnięcia tzn., rozstrzygnięcie staje się prawem dla organu, który je wydaje i dla strony postępowania.
Różnice:
POS ma charakter kontradyktoryjny (sporny). Strony toczą spór, który ma rozstrzygnąć niezależny i niezawisły sąd. Kontradyktoryjność nie występuje zasadniczo w POA .
Rozstrzygnięcie w POS wydaje niezależny i niezawisły sędzia a w określonej strukturze administracyjnej i podlega poleceniom służbowym przełożonego.
Przedmiotem postępowania administracyjnego jest sprawa administracyjna regulowana prawem administracyjnym natomiast przedmiotem POS inne sprawy (np. karna, cywilna).
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)