To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
KWESTIA MIESZKANIOWA Specjaliści oceniają sytuację mieszkaniową w Polsce jako bardzo trudną . Często kłopot ze znalezieniem mieszkania jest spowodowany kiepską sytuacją finansową , wynikającą nierzadko z braku zatrudnienia . To z kolei może prowadzić do bezdomności. Dlatego też żadne państwo nie może przejść obojętnie obok kwestii mieszkaniowych i stara się walczyć z problemami ludności m.in. poprzez prowadzenie odpowiedniej polityki mieszkaniowej oraz właściwe planowanie budownictwa lokalowego. Problem mieszkaniowy można opisać z różnych punktów widzenia : technicznego - np. standardy mieszkaniowe, technologie budowlane socjologicznego - rozwój rodziny, patologie społeczne architektonicznego i urbanistycznego - np. kompozycje przestrzenne osiedli, walory projektowanych budynków
Z punktu widzenia społeczno - gospodarczego istotę opisywanego problemu dobrze opisują :
chroniczny deficyt mieszkań
wysoki poziom zużycia technicznego części zasobów mieszkaniowych
bardzo wysoki odsetek mieszkań kwalifikowanych jako substandardy mieszkaniowe
brak rezerw wolnych lokali Według różnych szacunków deficyt mieszkaniowy wynosi w Polsce obecnie 1,5 -2 mln mieszkań . Nie dość, że następuje spadek mieszkań oddawanych do użytku , to ok. 300 tys. mieszkań powinno być niezwłocznie usunięte z użytkowania ze względu na zagrożenie życia i zdrowia ludzi je zamieszkujących. Kolejnym ważnym problemem mieszkaniowym jest kwestia lokali substandardowych, czyli najkrócej rzecz ujmując, lokali które nie zapewniają warunków mieszkaniowych przypisywanych obecnym wzorcom technicznym, wyposażeniowym oraz zaludnieniowym. Chodzi tu o zbyt dużą liczbę osób zamieszkującą daną powierzchnię, a także o brak kanalizacji, wodociągu, prądu oraz niski stan utrzymania budynków pod względem technicznym i porządkowym.
Trzeba również odnieść się do faktu, iż w Polsce nie występuje praktycznie tzw. celowa rezerwa wolnych mieszkań , co uniemożliwia prace remontowe i modernizacyjne oraz możliwość zmiany miejsca zamieszkania motywowanego różnymi względami (rodzinnymi, zawodowymi, zdrowotnymi).
W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej uwidoczniły się także inne procesy mające wpływ na sytuację mieszkaniową obywateli. Mowa tu o szerokich procesach urbanizacyjnych oraz rozwoju demograficznym. W związku z industrializacją rzesze ludzi emigrowały ze wsi do miast, co powodowało większy deficyt mieszkań w ośrodkach miejskich. Napływ ludzi do danych obszarów zaowocował rozwojem form zbiorowego zakwaterowania (różnego rodzaju hoteli pracowniczych), oszczędnościowego standardu budowanych mieszkań, dokwaterowań. W obecnej chwili w Polsce istnieje duży popyt na nieruchomości mieszkalne, co związane jest z dobrą koniunkturą gospodarczą ostatnich lat i przede wszystkim wzrostem zamożności obywateli naszego kraju.
(…)
…, a także powstaniu systemu kredytów hipotetycznych, zmniejszającego ryzyko inwestycyjne (bankowe), stymulowaniu akumulacji oszczędności i kapitału kredytowego oraz potanieniu kredytów na cele mieszkaniowe. Instytucje pośredniej pomocy mieszkaniowej państwa:
ulgi podatkowe kasy mieszkaniowe kasy budowlane
Fundusz Hipoteczny
pomocy bezpośredniej, która polega na stworzeniu Krajowego Funduszu Mieszkaniowego i wyposażeniu go w kapitał emitujący kredyty preferencyjne dla inwestorów realizujących mieszkania na wynajem o umiarkowanych czynszach. Instytucje bezpośredniej pomocy mieszkaniowej:
Krajowy Fundusz Mieszkaniowy
spółki prawa handlowego - Towarzystwa Budownictwa Społecznego spółdzielnie mieszkaniowe Ważną rolę w polityce mieszkaniowej powinien odgrywać samorząd terytorialny, w szczególności gminy…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)