Kwasy tłuszczowe - kwasy monokarboksylowe o wzorze ogólnym R-COOH ( R oznacza łańcuch węglowodorowy , a COOH jest grupą karboksylową znajdującą się na końcu tego łańcucha).
Kwasy tłuszczowe występujące naturalnie wchodzą w skład tłuszczów lub występują w postaci "wolnej".
Łańcuch węglowodorowy naturalnych kwasów tłuszczowych jest zazwyczaj prosty (nierozgałęziony) i może zawierać kilka wiązań podwójnych .Naturalne kwasy tłuszczowe zbudowane są z parzystej liczby atomów węgla, a ich liczba wynosi najczęściej 12-20
W przyrodzie występują w postaci estrów z gliceryną , czyli tłuszczów , z których otrzymuje się je przez hydrolizę . Nasycone kwasy tłuszczowe można także uzyskać przez katalityczne uwodornienie odpowiednich kwasów nienasyconych. Kwasy tłuszczowe wykorzystywane są do produkcji mydła , farb olejnych , leków i kosmetyków . Poza tym wykorzystuje się je w przemyśle spożywczym ( masło , oleje , smalec , margaryna ), oraz jako paliwa ( stearyna w świecy) także w postaci tłuszczów (lampki olejowe).
Kwasy tłuszczowe pełnią istotną rolę biologiczną, głównie jako materiał energetyczny i zapasowy.
W zależności od obecności i liczby wiązań nienasyconych kwasy tłuszczowe dzielą się na nasycone i nienasycone.
Nasycone kwasy tłuszczowe to kwasy tłuszczowe nie zawierające podwójnych wiązań w cząsteczce. W warunkach normalnych są zwykle białymi ciałami stałymi. Kwasy zawierające w łańcuchu więcej niż 10 atomów węgla są nierozpuszczalne w wodzie i są nielotne. Przykładowe nasycone kwasy tłuszczowe to: kwas butanowy, pentanowy, heksanowy, oktanowy, nonanowy, dekanowy itd. (temperatura topnienia rośnie wraz z ilością węgla w łańcuchu)
Nienasycone: kwas oleinowy, oleopalmitynowy itd. (zawierają od 2 do 4 wiązań podwójnych)
nierozpuszczalne w wodzie, neutralne ph
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)