To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Kultury eneolitu - epoki brązu w strefie stepu/lasostepu międzyrzecza Bohu - Prutu/Dunaju
Obszar między rzekami północno-zachodnie nadczarnomorze - jako osobna nazwa tego rejonu grograficnzego, przez którego połowe biegnie step.
Nazywa się strefa kontaktowa epoki neolitu i brązu.
Najdogodniejsza przeprawa przez Dunaj, dlatego nazywa się strefą przeprawy między Strefa genezy wielu kultur.
Na dole rejonu jest gulmenita ( 5ooo - 45oo BC), a na górze tripole. To pierwsze neolityczne kultury w tym rejonie. Tripole zamieszkiwało lasostep. Gulmenita ( 5ooo - 45oo BC)
Początkowo mieli małe osady nie przekraczające kilka ha, maksymalnie do 10 ha, składające sięz małych glinianych chatek.
Gliniane statuetki antropomorficzne.
Bydło, owce i świnie, konie hodowano, ale polowano też na dziczyznę. W Tripolie A-B1 wyróżnia się wiele lokalnych ugrupowań. 425o BC? Wczesna faza ( etap) Aleksandrówek?
Osady do 5 ha, ceramika stołowa i kuchenna, różne typy form, nie praktykowano jeszcze malowania a ornament był ryty. Istniały domostwa piętrowe. Skrobacze, narzędzia do obróbki metalu są znane. Wiodącą rolę pełniło rolnictwo. Grupa Suvorovo ( wczesny eneolit) Buławki w kształcie końskiej głowy. Dergaczow - wschodni kierunek wpływów, lub Manzur zachodni z terenu Bałkan z osad. Raczej uważa się, że chowano w płaskich grobach, a dopiero późnie raczej dorobiono im nasyp. Chowani byli prosto z podkurczonymi nogami, lub czasem lekko na boku. Obrządek pogrzebowy był bardzo zróżnicowany od zwykłych do katakumbowych. Mieli już wyroby miedziane i złote. Wiąże buławki końskie z rejonem Bałkan.
Tripolie B2-C1 ( 38oo-3500 BC)
Nieduże osady od 1 - 3 ha. rzadko spotyka się statuetki męskie, a natomiast częste statuetki kobiece stały się smuklejsze
czy może się to wiązać ze zmianą diety, a zwłaszcza przejściem na bardziej roślinną lub mięsną dietę?
Kultura postmariupolska/ kwitiańska ( 35oo-275o BC)
Chowano ich na wznak na plecach.
Wiąze się ich z rejonem doliną karpacką i obszarem dunajskim?
W pochówku - narzędzia krzemienne, ornament muszelkowy na naczyniach.
Kultura niżniemichajłowska lub dolnomichajłowska i typ żyjwotiłowski.
Owalne lub prostokątne jamy grobowe. Igor Manzura? W kurhanach, na boku z podkurczonymi nogami i rękoma przy twarzy. KOsciane zawieszki w kształcie koralików i pastorałów, ceramika pokazująca nawiązania do ceramiki tripolia.
Tripolie C2 ( 32oo - 275o BC)
Na lewym boku z podkurczonymi nogami, narzędzia pracy jak i broń, mało metalu, głównie ceramika.
(…)
… miejsca. W dorzeczy Bohu i Prutu.
Wschodnia orientacja zmarłych
Elementy stepowe
Mamy Stele w usatovie
W kręgu zainteresowania naukowców znajdowały się sztylety typu anatolijskiego z powłoką arsenowa imitującą srebro. Budżacki wariant kultury jamowej? 32oo/31oo - 22oo/21oo BC)
Budowali sami kurhany lub korzystali z tych neolitycznych już. Od 1 do 3 metrów wysokości. Maksymalnie do 10 pochówków w jednym…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)