Kultura polityczna. Typy kultury poli tycznej. o charakterze czystym (G. Almond; S. Verba) Zaściankowa (zainteresowanie polityką ogranicza się do ram zaścianka, występuje gł. w afrykańskiej społeczności plemiennej)
Podporządkowania (postawy społeczne nastawione na oddziaływanie systemu politycznego, zbiorowości ludzkie przejawiają skłonności do podporządkowania się decyzjom politycznym ośrodków decyzyjnych)
Uczestnictwa (przejawia się w dążeniu jednostek i gru społecznych do zdobycia wiedzy o podmiotach polityki i ich działaniach)
Typy kultury politycznej systemowo niejednolite (G. Almond; S. Serba) Zaściankowości i Podporządkowania ( znaczna część ludzi odrzuca pretensje do wyłączności zgłaszane przez władze plemienne i przyjmuje postawy lojalne wobec bardziej złożonego systemu politycznego z wyspecjalizowanymi strukturami władzy centralnej)
Podporządkowania i uczestnictwa (część społeczeństwa przybiera postawy względem systemu rządów, wyrażaja się one w aktywności obywatelskiej i przejawianiem inicjatywy w sprawach publicznych, większość poddaje się jednak autoratywnej władzy i zachowuje bierność)
Zaściankowości i uczestnictwa (w krajach tych dominuje kultura zaściankowa, wprowadzane zmiany strukturalne mają na celu stworzenie instytucji uczestnictwa, proces polityczny cechuje się balansem autorytaryzmu i demokratyzmu)
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)